Dylatacje do glazury – czyli jak układać płytki na ogrzewaniu podłogowym?

Przy wyborze sposobu ogrzewania naszego przyszłego domu zawsze pojawia się wiele pytań.

Po przeanalizowaniu różnych aspektów, zdecydowałem się na wodne ogrzewanie podłogowe. Cały parter o powierzchni ok. 80 m2 ogrzewany jest w ten sposób. Natomiast w sypialniach na piętrze zamontowałem energooszczędne grzejniki.Ogrzewanie podłogowe, tak jak każdy inny system grzewczy, by było skuteczne wymaga spełnienia szeregu zasad podczas montażu.

Jedną z nich jest odpowiednio dobrana grubość jastrychu (wylewki) oraz jego prawidłowy podział i rozmieszczenie dylatacji.

Kiedy potrzebna jest dylatacja?

Od początku wiedziałem, że na ogrzewanych podłogach będzie ułożony gres. Nie stanowi on dużej bariery w transporcie ciepła, a nagrzany zimą daje mi przyjemne poczucie komfortu.

Gres jest okładziną typu “twardego”, w związku z tym dylatacja musi być poprowadzona, aż do wierzchniej krawędzi płytki. Ponadto, by wylewka mogło prawidłowo pracować, należy oddzielić ją od ścian, schodów, słupów i innych przeszkód brzegową taśmą dylatacyjną.

Jak rozplanować dylatację posadzki?

Płytę jastrychu należy podzielić w szczególności, gdy:

  • powierzchnia ogrzewanej płaszczyzny jest większa niż 40 m2,
  • jeden z boków ma więcej niż 8 m długości,
  • stosunek boków płyty wylewki a/b jest większy niż 1/2,
  • jest ułożona ponad szczelinami dylatacyjnymi budynku.
Przykłady rozmieszczenia dylatacji
Przykłady rozmieszczenia dylatacji

 

Salon, który przyszło mi wykańczać ma ok. 40 m2 powierzchni. W tym przypadku wylewka została nacięta w połowie swojej długości. Początkowo przy mokrym betonie szczelina nie była widoczna.

Z czasem jednak, gdy podłoga zaczęła wysychać pojawiło się charakterystyczne pęknięcie.

Szczelina dylatacyjna i taśma brzegowa
Szczelina dylatacyjna i taśma brzegowa
Podział wylewki betonowej
Podział wylewki betonowej

Wykonanie nacięcia pozwala nam “kontrolować”, w którym miejscu wylewka pęknie po jej nagrzaniu. W przypadku braku szczeliny, płyta jastrychu pęknie w sposób nieprzewidywalny np. pod płytką powodując jej uszkodzenie. Prawidłowo wykonane dylatacje powinny nas przed tym uchronić.

Po całkowitym wyschnięciu wylewki i jej wygrzaniu, nadszedł czas na ułożenie gresu. W salonie zdecydowałem się na płytki Opoczno Lazio Beige w formacie 60×60 cm, natomiast w przedpokoju i kuchni został położony gres Paradyż Milio Beige w rozmiarze 40×40 cm.


Podczas prac glazurniczych pojawiło się pytanie – jak prawidłowo ułożyć płytki na dylatacji, tak aby łączenie wyglądało estetycznie, nie rzucało się w oczy i oczywiście pozwalało na prawidłową pracę wylewki?

Dylatacje do glazury

Listwa dylatacyjna pcv

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań, które pozwalają ładnie zamaskować szczeliny dylatacyjne.

Zdecydowałem, że w przejściu kuchnia – korytarz zastosuję listwę dylatacyjną pcv. Dobierając listwę należy wziąć pod uwagę wysokość płytki – mnie odpowiadał wymiar 8 mm.

Profil dylatacyjny pcv
Profil dylatacyjny pcv

Montaż listwy jest stosunkowo prosty. Na szczelinę dylatacyjną nanosimy odpowiednią ilość kleju do płytek. Następnie profil wtapiamy w klej, tak aby przeszedł on przez perforację wykonaną w listwie. Kolejnym krokiem jest ułożenie płytek gresowych po obu stronach listwy.

Wtopienie listwy i przyklejenie płytek należy wykonać w jednej operacji klejenia. Więcej informacji na temat klejów do glazury stosowanych na ogrzewaniu podłogowym, znajdziesz we wpisie: Jak rozrobić klej na ogrzewanie podłogowe?

Listwa dylatacyjna między płytkami
Listwa dylatacyjna pcv między płytkami
Prawidłowy montaż listwy
Prawidłowy montaż listwy www.llistwy-podlogowe.com.pl

Korkowa listwa dylatacyjna

Kolejnym miejscem, w którym należało wykonać estetyczne połączenie pomiędzy dwoma różnymi materiałami, był schodek do salonu. W tym przypadku płytka gresowa sąsiaduje z dębowym stopniem.

Drewno jest specyficznym materiałem, który pracuje cały czas. Jest wrażliwe na zmiany temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Dlatego też, może pęcznieć lub się kurczyć. Zmiany te nie są zauważalne gołym okiem, jednak nie powinno się łączyć drewna bezpośrednio z płytką gresową.

Styk drewna i gresu
Styk drewna i gresu

Listwa dylatacyjna pcv opisywana powyżej, nie wyglądała zbyt dobrze w zestawieniu z drewnem. Tutaj idealnym rozwiązaniem okazała się korkowa listwa dylatacyjna, która doskonale przejmuje naprężenia związane z pracą podłogi i ładnie się prezentuje wizualnie.

Dylatacja z listwy korkowej
Dylatacja z listwy korkowej

Producenci tego typu dylatacji deklarują, że korek z którego są wykonane jest odporny na zmiany temperatury oraz wilgoć. I co równie ważne jest materiałem całkowicie ekologicznym.

Montaż listwy korkowej najlepiej wykonać, gdy wykończona jest jedna część podłogi. Listwę można wtedy przykleić bokiem używając kleju do drewna. Dalszą część podłogi układamy już od krawędzi korka.

Ja zrobiłem to trochę inaczej, mianowicie zeszlifowałem korek papierem ściernym na odpowiednią szerokość i wcisnąłem go w szczelinę, smarując klejem Wikol. Należy pamiętać, aby nie przykleić listwy do posadzki, gdyż utrudnia to pracę korka.

Dla zachowania ładnego koloru korka, po zamontowaniu listwy całość pomalowałem kilkukrotnie bezbarwnym lakierem do drewna. Po upływie ponad roku czasu, nie zauważyłem by korek znacząco ściemniał.

Profil pcv i korkowe listwy dylatacyjne
Profil pcv i korkowe listwy dylatacyjne

Sznur dylatacyjny

Innym, ciekawym sposobem na wykończenie dylatacji jest użycie specjalnego sznura dylatacyjnego do fug silikonowych.

Ponieważ w salonie zdecydowałem się na gres rektyfikowany, można było zastosować fugę o szerokości 1,5 mm. Dzięki temu szczelina dylatacyjna jest bardzo wąska i nie rzuca się w oczy. Niestety, do dnia dzisiejszego nie udało mi się jeszcze całkowicie jej wykończyć. Jednak w tym przypadku doskonale sprawdzi się sznur dylatacyjny do fug silikonowych.

Sznur dylatacyjny www.winbud24.pl
Sznur dylatacyjny www.winbud24.pl

 

Gres rektyfikowany - szczelina dylatacyjna
Gres rektyfikowany – szczelina dylatacyjna

Sznur dylatacyjny wykonywany jest głównie ze spienionego polietylenu. Nadaje się do wypełniania różnego rodzaju szczelin. Jego przekrój jest zazwyczaj okrągły. Ważne, aby w zależności o szerokości szczeliny dobrać odpowiednią grubość sznura.

Głębokość na jaką go wciskamy powinna być jednakowa na całej długości szczeliny. Następnie dylatacje można wypełnić fugą trwale elastyczną, czyli silikonem. Ja zdecydowałem się na fugi w kolorze beżowym i do tego celu zastosuję silikon Sopro kolor Bahama 34.

Fuga elastyczna - silikon
Fuga elastyczna – silikon

 

Zastosowanie sznura dylatacyjnego
Zastosowanie sznura dylatacyjnego

 

Czy to wszystko jest potrzebne?

Aby nasza podłoga wyglądała pięknie przez wiele lat, wykonanie odpowiednich dylatacji przy wodnym ogrzewaniu podłogowym jest według mnie niezbędne. Czasami można się spotkać z opinią, że podłoga jednak nie rozszerza się, skoro nie da się tego zauważyć na co dzień.

Poniżej prezentuję zdjęcie pękniętej płytki – rysa powstała w krótkim czasie po uruchomieniu ogrzewania. Co prawda nie jest to “cała” płytka, tylko docięta na kształt litery “L” (ułożona przy schodku).

Pokazuje to jednak, że naprężenia powstałe na wskutek rozszerzalności cieplnej należy w jakiś sposób  skompensować. 

Pęknięcie płytki gresowej
Pęknięcie płytki gresowej

Innym przykładem na “pracę” podłogi jest wykruszenie się fugi w miejscu styku płytki przyklejonej do ogrzewanej podłogi z płytką, która jest położona przy drzwiach tarasowych.

Ponieważ płyta balkonu „wchodzi” do salonu na głębokość ok. 20 cm, nie było możliwości, aby ułożyć w tym miejscu wężownice z ciepłą wodą. Sąsiadujące ze sobą płytki, podczas sezonu grzewczego mają zupełnie różne temperatury. W wyniku przemieszczania się ich względem siebie, fuga ulega zniszczeniu. Więcej o fugowaniu płytek ceramicznych przeczytasz TUTAJ.

Prawidłowym rozwiązaniem byłoby tu zastosowanie sznura dylatacyjnego i wypełnienie szczeliny silikonem.

To jedyne pęknięcia jakie zauważyłem do tej pory. Pozostała część podłogi pozostała bez skazy.

Pęknięta fuga
Pęknięta fuga na styku płytki „zimnej” i „ciepłej”

 

Jeżeli wpis okazał się dla Was pomocny i przybliżył nieco temat dylatacji na glazurze, proszę o pozostawienie komentarza. A  może macie inne sprawdzone sposoby?

Z układaniem płytek wiąże się również temat listew progowych oraz narożników do glazury. Jeżeli ktoś chcę się dowiedzieć nieco więcej, zachęcam do przeczytania wpisów:

Listwa progowa aluminiowa. Mój pomysł na nietypowe progi.

Fazowanie płytek, czy listwy wykończeniowe do glazury?

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zachęcam również  do odwiedzenia mojego kanału YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam!

5 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

30 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
4 lat temu

rewelacyjny opis – serdecznie dziekuje!

Michał
Michał
4 lat temu

Dziękuję za tak szczegółowe opisanie prac przy płytkach na dużych powierzchniach, na pewno pomoże mi to na uniknięcie przykrych sytuacji :).

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

Super.wszystko jasne jak budowa cepa.

Tomek
Tomek
4 lat temu

Witam, A co z dylatacją na podłodze nieogrzewanej np. w piwnicy? Trzeba? Mam np. dylatację w piwnicy w przejściach miedzy pomieszczeniami czyli w „drzwiach” ale ta dylatacja jest mniej więcej na środku wnęki a nie na samym wejściu i w tedy musiałbym łącząc płytki w tym miejscu wycinać w nich a gdybym to zrobił na wejściu to wtedy wycinałbym w jednej płytce a nie obu. I np. czy taką listwę można dać np. 5 cm. dalej od szczeliny dylatacyjnej? No i czy w ogóle jest sens robić szczeliny dylatacyjne w piwnicy? Cała piwnica ma ok 60m2 i łącznie 5 pomieszczeń.… Czytaj więcej »

Monika
Monika
4 lat temu

1,5 mm fugi, przy formacie 60×60 i wodnym ogrzewaniu podłogowym to połowa mniej, niż zalecane dla takich rozwiązań. Ciekawa jestem jak ma się podłoga – płytki popękały czy dylatacje odpowiedniej szerokości zniwelowały to?

Maciej
Maciej
4 lat temu

Witam.
Mam pytanie. Czy konieczne jest aby fuga płytki i linia dylatacji sie pokrywały? Czy mogą być przesunięte względem siebie? Chciałbym ułożyć płytki dostosowując fugi do osi drzwi w pomieszczeniu i wówczas linia fugi nie pokrywa się z linią dylatacji. Przesunięcie wychodzi na ok 24cm. Płytki 60×60. Pomieszczenie bez ogrzewania podłogowego.

Maciej
Maciej
4 lat temu

Dziękuję za odpowiedź.

Nikodem
Nikodem
4 lat temu

Dzień dobry, bardzo pomocny artykuł. Również czeka mnie układanie płytek. Zecydowałem się zachować przenoszenie dylatacji. Prawdopodobnie uda mi się uniknąć przesunięcia spoin względem szczelin dylatacyjnych większego niż 10mm. Mam związana z tym wątpliwość. Czy przyklejając płytkę nanosić klej na linię dylatacji ? Mam na myśli głównie sytuacje w której wystąpi niewielkie przesunięcie spoiny względem dylatacji. Klej oczywiście wysoko elastyczny. Będę wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam

Nikodem
Nikodem
4 lat temu

Dziękuję bardzo. Pozdrawiam

Michał
Michał
4 lat temu

Bardzo pomocny wpis.
Planuję ułożyć gres w jodełkę francuską (15x60cm) w dużym salonie z kuchnią, holu i przedpokoju. Czy dylatację w ogrzewaniu podłogowym mogę ułożyć w kształt jodełki (taki zygzak), czy to musi być linia prosta? Czy jeśli to będzie linia prosta to wtedy też muszę zrobić dylatację między gresem w lini prostej (co mocno popsuje estetykę jodełki)?

Jakub
Jakub
3 lat temu

Witam, mam podobny problem z tym, że planujemy ułożyć gres w jodełkę klasyczna (z zygzakiem, tak jak Pan opisał). Jak wówczas rozwiazac problem dylatacji nie (ogrzewanie podlogowe.).

Anna
Anna
3 lat temu

Z pana wpisu rozumiem, ze „fachowiec”, ktory robil lazienke powinien byl przy wylewaniu wylewki zakonczyc ja tak jak beda sie konczyc plytki. Niestety dylatacja jest 2cm cofnieta, konczy sie w korytarzu rowno ze scianami (a ma konczyc sie 2cm w swietle lazienki, tak jak zaczna sie plytki lazienkowe, aby spod niewidocznych drzwi nie bylo widac plytek lazienkowych tylko korytarzowe). Moje pytanie jest nastepujace: skoro musza plytki nachodzic na dylatacje, to w jaki sposob moznaby „zamortyzowac” ewentualne naprezenia?

Robert
Robert
3 lat temu

Super opis. Dziękuję

Gosia
Gosia
3 lat temu

Bardzo dziękuję za wnikliwy opis

Iza
Iza
3 lat temu

Rzeczowo opisane! dziękuję za ten wpis, bo usystematyzował mi dotychczasową zbieraninę informacji i opinii nt dylatacji na ogrzewaniu podłogowym przy pokryciu podłóg płytkami.

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Opis bardzo przydatny. Czy jakieś konkretne porady dla sytuacji gdy płytka przykrywa dylatacje bo jej układ na wylewce (przy ogrzewaniu podłogowym) jest taki, że nie da się ze względu na estetykę tego układu zmienić? Czy mata kompensacyjna?

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

30
0
Would love your thoughts, please comment.x