Gruntowanie ścian i podłóg

Gruntowanie ścian i podłóg to jeden z tych etapów podczas remontu, który nie jest widoczny, a który jest bardzo ważny dla uzyskania finalnego efektu. 

Wykańczając dom, czy remontując mieszkanie będziemy mieć dość często do czynienia z gruntowaniem przy różnego rodzaju pracach.

Czynność ta okaże się więc niezbędna między innymi podczas przygotowywania ścian do malowania, przygotowywania podłogi pod układanie płytek, czy podczas wykonywania hydroizloacji w łazience.



Gruntowanie ścian przed malowaniem

Gruntowanie ścian przed malowaniem, to bardzo istotny krok poprzedzający właściwe malowanie.

Również podczas nakładania tapet nie możemy pominąć tego etapu. Pozwala on na uzyskanie odpowiedniej bazy dla końcowej warstwy, która będzie pokrywać ścianę.

W przypadku malowania, oczyszczenie i zagruntowanie powierzchni zapewni, że farba dobrze pokryje podłoże i będzie silnie do niego przylegać.

Ponadto gruntowanie ma duży wpływ na to jak “wyjdzie” ostatecznie wybrany przez nas kolor farby oraz czy farba będzie jednolicie pokrywać całą ścianę.

Grunt ma przede wszystkim za zadanie zmniejszyć i wyrównać chłonność ściany, wzmocnić podłoże i ujednolicić jego fakturę.

Dzięki zastosowaniu gruntu, ściana podczas malowania nie będzie “zabierać dużej ilości farby”, a uzsykana powierzchnia będzie jednorodna i pozbawiona przebarwień.

Kiedy gruntować ściany?

Czy gruntowanie ścian jest wymagane przed każdym malowaniem? 

W większości przypadków tak, zwłaszcza dla nowych ścian, które nigdy wcześniej nie były malowane. I to bez względu na rodzaj tynku który się na nich znajduje.

Generalnie zabiegu gruntowania wymagają nowe ściany pokryte tynkami gipsowymi oraz mineralnymi, gładziami, ściany w stanie deweloperskim, ścianki wykonane z płyt gipsowo-kartonowych oraz stare ściany z których zdjęto warstwę farby lub z których usunięto plamy, czy zacieki.

W przypadku kiedy ściana była już wcześniej pomalowana fabą akrylową lub lateksową i jest w dobrym stanie niewymagającym wykonania poprawek oraz uzupełnienia ubytków, to gruntowanie nie będzie konieczne. 

Dobrym sposobem na to, aby sprawdzić czy musimy gruntować jest wykonanie prostego testu. Wystarczy suchą dłonią potrzeć o ścianę i zobaczyć, czy zostanie na niej biały osad.

Jeżeli tak, to znaczy że farba nie będzie dobrze przylegać do ściany (luźna struktura) i należy ją oczyścić z pyłu oraz wzmocnić właśnie poprzez gruntowanie.

Kiedy gruntować ściany?
Kiedy gruntować ściany?

Jeżeli twoja dłoń pozostanie czysta, to możesz pominąć etap gruntowania.

Innym prostym sposobem jest użycie kawałka taśmy malarskiej. Przyklej ją po prostu do ściany i następnie oderwij.

Jeżeli na taśmie zostaną cząsteczki tynku lub starej farby, to ścianę również należy zagruntować. Oczywiście po wcześniejszym jej przygotowaniu.

Czy gruntowanie jest konieczne?

Według mnie gruntowanie ścian przed malowaniem to dość istotna sprawa. Koszt preparatu do gruntowania jest niczym w stosunku do kosztu remontu całego pokoju, a pominięcie tego etapu może przynieść tylko pozorne oszczędności.

Jeżeli nie zagruntujemy ściany która tego wymaga, to podczs malowania farbą nawierzchniową ryzykujemy pojawienie się brzydkich przebarwień i smug. Ponadto farba może się łuszczyć i pękać oraz widoczne mogą być różnice w połysku na ścianie.

Uważam, że w przypadku kiedy mamy wątpliwości co do tego jak ocenić stan ściany i nie jesteśmy pewni czy nakładać grunt, czy też nie – lepiej wydać kilka złotych i wzmocnić powierzchnię. Ewentualne koszty późniejszej naprawy będą z pewnością większe.

Gruntowanie, czy farba podkładowa?

Ja osobiście ściany gruntuję akrylową farbą gruntującą do ścian i sufitów. Praktycznie wszystkie pomieszczenia w moim domu malowałem farbami Beckers, a jako grunt stosowałem podkałd Designer Primer.

Jest to wodorozcieńczalna farba akrylowa, która przede wszystkim zmniejsza chłonność podłoża i zwiększa wydajność farby nawierzchniowej – dotyczy to zarówno farb dyspersyjnych, lateksowych jak i akrylowych.

Gruntowanie ścian i podłóg
Gruntowanie ścian i podłóg

Podkład Designer Primer sotosowałem do malowania ścian z tynków cementowo-wapiennych oraz do malowania płyt g-k.

Spełni on także swoje zadanie na podłożach betonowych oraz na tynkach gipsowych.

Jak dla mnie farba ta jest jednak nieco za gęsta, dlatego rozcieńczałem ją niewielkim dodatkiem wody.

Producent dopuszcza dodanie maksymalnie 5% wody.

Farba schnie dosyć szybko, bo około 1 godziny w temperaturze +23°C oraz wilgotności względnej powietrza 50%. 

Wydajność uzależniona jest od struktury i chłonności podłoża oraz metody aplikacji i wynosi około 6-8 m²/l przy jednokrotnym malowaniu.

Poza wspomnianą farbą, podczas malowania ścian miałem także okazję stosować inny produkt tej firmy – mianowicie farbę gruntującą Interio Pro.

Jest to również akrylowa farba do gruntowania ścian i sufitów, która ma dobrą siłę krycia. Farba łatwo się rozprowadza, nie chlapie zbytnio podczas aplikacji oraz nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Czym gruntować ściany?
Czym gruntować ściany?



Czym jeszcze gruntować ściany?

Jednak ściany można gruntować nie tylko akrylową farbą podkładową. W sprzedaży dostępne są różne preparaty gruntujące, które możemy dobrać w zależności od materiału ściany oraz tego, czym finalnie będziemy ją pokrywać.

Tak więc dla tynków gipsowych, wapiennych oraz powierzchni z płyt g-k możemy zastosować również impergnaty gruntująco wzmacniające

Są to najczęściej wodne dyspersje żywicy akrylowej z dodatkiem różnych substancji pomocniczych. 

Impergnaty te oskonale spełniają swoją rolę ponieważ poprawiają przyczepność dla farby nawierzchniowej. Ponadto dobrze wzmacniają podłoże i co ważne – zapobiegają powstawaniu przebarwień.

Dodatkowo zabezpieczają podłoże przed wilgocią, stanowiąc jednocześnie powłokę paroprzepuszczalną.

Impregnat gruntująco wzmacniający
Impregnat gruntująco wzmacniający

Inną możliwością są rozpuszczalnikowe farby podkładowe, które głęboko wnikają w ściany. One również poprawiają przyczepność powierzchni, ponadto wykazują zdolność do przepuszczania pary wodnej. 

W przypdaku gruntowania powierzchni betonowych farba epoksydowa będzie dobrym wyborem. Preparaty te są zazwyczaj dwuskładnikowe oraz wodorozcieńczalne.

Poza wspomnianą wcześniej akrylową farbą, w sprzedaży znajdziemy także lateksowe farby gruntujące. Wspólną cechą tych preparatów jest to, że głęboko wnikają w strukturę ściany i poprawiają przyczepność dla warsty finalnej.

Lateksowa farba gruntująca
Lateksowa farba gruntująca

Jak gruntować ściany?

Gruntowanie ścian to prosta czynność. Jeżeli używamy farby podkładowej jako gruntu, należy ją wcześniej dobrze wymieszać i rozcieńczyć z wodą jeżeli to wymagane.

W przypadku kiedy używamy preparatu gruntującego, musimy go wcześniej dokładnie wymieszać potrząsając butelką. 

Grunt rozprowadzamy równomiernie na powierzchni, a do aplikacji używamy wałka lub pędzla.

Pamietajmy jednak, że zanim to zrobimy msimy odpowiednio przygotować ścianę.

Tak więc malowaną powierzchnię oczyszczamy z luźnych czątsek oraz starej farby lub tapety. Podobnie w przypadku różnych zanieczyszczeń znajdujących się na ścianie. Należy się ich pozbyć i usunąć miejsca gdzie występują zabrudzenia, plamy, pleśń lub grzyb. 

Gruntowanie posadzki betonowej

Przygotowanie podłogi pod płytki 

Gruntowanie posadzki betonowej, podobnie jak w przypadku ścian ma za zadanie zmniejszenie chłonności oraz wzmocnienie i poprawienie przyczepności dla wyrobów nakładanych w dalszej kolejności.

Jeżeli na betonowej posadze będą układane płytki podłogowe, to zabieg gruntowania pozwoli na zmniejszenie zużycia nakładanego kleju. Ponadto dzięki wcześniejszemu zagruntowaniu podłogi, naniesiony na podłogę klej nie będzie zbyt szybko wysychał, a ułożone płytki będą się lepiej trzymały.

O tym jak rozrobić klej do płytek więcej przeczytasz we wspisie: „Jak rozrobić klej do płytek. Klej na ogrzewanie podłogowe”.

Jednak przed przystąpieniem do gruntowania betonowego podłoża należy pamiętać o tym, aby było ono odpowiednio wysezonowane, a także dobrze oczyszczone. 

Prace powinniśmy przeprowadzić na czystej powierzchni, pozbawionej kurzu, piasku czy tłustych plam. Jeżeli posadzka była wcześniej czymś pokryta, należy usunąć starą powłokę oraz uzupełnić powstałe ubytki. Ponadto należy zadbać o to, aby betonowe podłoże było suche.

Gruntowanie posadzki betonowej
Gruntowanie posadzki betonowej

Przykładem gruntu, który dobrze się sparawdzi jako grunt przed układaniem płytek jest CEKOL DL-80.

Preparat gruntujący DL-80
Preparat gruntujący DL-80

Jest to wodorozcieńczalna, głęboko penetrująca emulsja, która zwiększa przyczepność do podłoża zapraw klejowych.

CEKOL DL-80 sprawdzi się też w przypadku kiedy planujemy wykonać wylewkę samopoziomującą. 

Przygotowanie podłogi pod wylewkę samopoziomującą
Przygotowanie podłogi pod wylewkę samopoziomującą

Dzięki swoim właściwościom zapobiega on zbyt szybkiemu wchłanianiu wody przez podłoże oraz zapobiega tworzeniu się pęcherzy powietrza. Dodatkowo poprawia rozpływność wylewki samopoziomującej.

Poza opisanym wcześniej gruntem uniwersalnym warto także wspomnieć o innych produktach dostępnych na rynku, które charakteryzują ciekawe właściwości.

Pod płytki ceramiczne nada się też np. preparat GP41 firmy ACRYL-PUTZ. Oprócz tego, że dobrze penetruje gruntowane powierzchnie, to posiada także właściwość utwardzania luźno związanych podłoży. Sprawdzi się więc na starych tynkach, które mogą czasami wymagać dodatkowego utwardzenia.

Innym ciekawym preparatem tej firmy jest GK42 – grunt polimerowy kontakt, który ma specjalne przeznaczenie. Otóż preparat ten ma za zadanie stworzenie odpowiedniej powłoki przyczepnej dla nakładanych płytek na podłożach śliskich i o gładkiej powierzchni.

Grunt w swoim składzie zawiera między innymi kruszywo kwarcowe, które nadaje powłoce odpowiednią szorstkość.

Gruntowanie pod folię w płynie

Gruntowanie podłogi będzie również wymagane przed aplikacją folii w płynie, która jak wiadomo ma zapobiegać zawilgoceniu ścian oraz podłóg w pomieszczeniach mokrych.

Wiadomo, że płytki ceramiczne nie są 100% barierą dla wody. Może ona przenikać przez fugi i doprowadzić do powstania grzyba lub pleśni. Po zastosowaniu folii w płynie nic takiego nie powinno mieć miejsca.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat hydroizolacji łazienki, to odsyłam do wpisu: Skuteczna hydroizolacja łazienki – folia w płynie.

Folia w płynie tworzy cienką i elastyczną powłokę, do której można przyklejać płytki. Jednak aby mieć pewność, że system będzie skuteczny również i w tym przypadku należy zagruntować podłogę i ściany.

Jako hydroizolację wybrałem system firmy Sopro, a do gruntowania powierzchni użyłem preparatu o nazwie GD 749.

Grunt Sopro GD 749
Grunt Sopro GD 749

Jest to szybkoschnący podkład na bazie żywicy polimerowej. Doskonale nadaje się do gruntowania wylewek, tynków oraz płyt gipsowo-kartonowych. Preparat poprawia przyczepność kontaktową, ogranicza odciąganie wody zarobowej z zapraw klejowych oraz redukuje pylenie.

Czas schnięcia preparatu wynosi od 5 do 10 minut w temperaturze +23°C i ok. 15 minut przy +5°C. 

Grunt można z powodzeniem stosować na powierzchnie ogrzewane. 

W zależności od podłoża i zastosowania (prace malarskie lub tapeciarskie) można go rozcieńczać z wodą, zwłaszcza w przypadku podłoży chłonnych. 

Pamietajmy jednak, że producent nie dopuszcza rozcieńczania z wodą dla podłoży gipsowych i anhydrytowych.

Opisywany grunt najlepiej nanosić na podłoże za pomocą pędzla lub wałka. Nanosimy tylko taką ilość preparatu, która zostanie wchłonięta przez podłoże. Nie dopuszczajmy do sytuacji kiedy na powierzchni tworzą sie kałuże.

Jak widać z gruntowaniem spotkamy się podczas wielu różnych prac budowalnych. Jeżeli odpowiednio dobierzesz preparat gruntujący i zadbasz o jego prawidłową aplikację, to uzyskany przez Ciebie końcowy efekt prac wykończeniowych będzie z pewnością jak najbardziej zadowalający.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

0
Would love your thoughts, please comment.x