Fazowanie płytek, czy listwy wykończeniowe do glazury?

Układanie glazury w łazience, to ten etap prac wykończeniowych, gdzie efekt końcowy zależy od wielu czynników.

O ile ściany są równe i odpowiednio przygotowane – przyklejenie całych płytek nie stanowi raczej większego problemu. Sporym wyzwaniem mogą się jednak okazać narożniki – zwłaszcza narożniki zewnętrzne, które są najbardziej narażone na uszkodzenia i uszczerbienie. Ich wykończenie rzutuje często na finalny wygląd łazienki.

Najlepszym rozwiązaniem jest tu prawdopodobnie narożnik wykonany ze stali lub aluminium. Listwy tego typu mają estetyczny wygląd oraz doskonale chronią przed przypadkowym uszkodzeniem płytki.

Jednak zgodnie z aktualnymi trendami, zastosowanie takiej listwy jest po prostu niemodne. Dziś najbardziej eleganckim sposobem wykończenia narożników jest fazowanie płytek – czyli cięcie krawędzi płytek pod kątem 45 stopni.



W mojej łazience narożniki zewnętrzne występują między innymi na ściance z płyt gipsowo-kartonowych, którą wykonałem w celu zabudowy stelaża podwieszanej toalety.

Ja również zdecydowałem podążyć za modą i wybrałem fazowanie płytek jako sposób na wykonanie narożników zewnętrznych…

Fazowanie płytek
Fazowanie płytek

Poniżej przedstawiam krótki opis tego, w jaki sposób można wykonać fazowanie krawędzi płytek oraz kilka informacji na temat pozostałych sposobów wykańczania narożników zewnętrznych podczas układania glazury.

Jak zamontować listwy do płytek?

Listwy aluminiowe do glazury

Listwy aluminiowe produkowane są w tak wielu kształtach, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Najbardziej popularne rodzaje profili to:

    • narożny wewnętrzny

Listwy dostępne są w podstawowych kolorach takich jak: srebrny, złoty, mosiężny, brązowy, naturalny. Profile tego typu są trwałym i estetycznym wykończeniem, które pomoże zamaskować nierówności powstałe przy cięciu płytek oraz zabezpieczyć narożniki kafli.

Montaż jest bardzo prosty i szybki. Przed zakupem konkretnej listwy pamiętajmy, aby dobrze dopasować wysokości profilu do grubości płytki.

Producenci przewidują wiele wariantów wymiarowych dla różnych grubości płytek. W sprzedaży dostaniemy profile o takich wysokościach jak : 8, 10, 12 oraz 15 mm.

Profil krawędziowy
Profil krawędziowy
Profil wewnętrzny aluminiowy
Profil wewnętrzny aluminiowy

Montaż listwy aluminiowej nie wymaga, aby docinać i jakoś specjalnie przygotowywać krawędzie płytek. Wystarczy wtopić listwę w warstwę naniesionego kleju, docisnąć płytką, którą później delikatnie dosuwamy pod aluminiową krawędź. W ten sposób listwa będzie stanowić eleganckie połączenie między stykającymi się płytkami tworzącymi naroże.

Profile tego typu zastosowałem podczas układania glazury w piwnicy, w miejscu montażu kotła gazowego z zasobnikiem. Są to moje pierwsze, samodzielnie ułożone płytki.

Narożniki zewnętrzne wykończone profilem krawędziowym
Narożniki zewnętrzne wykończone profilem krawędziowym
Profil krawędziowy - montaż www.bricoman.pl
Profil krawędziowy – montaż www.bricoman.pl

Listwa PCV do glazury

Listwy PCV do glazury uznawane są za najmniej efektowne i eleganckie. Jako elementy plastikowe dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Łatwo więc dopasujemy je do użytego przez nas koloru fugi. Podobnie jak profile aluminiowe, produkowane są kilku kształtach i wysokościach.

Montaż wygląda identycznie jak w przypadku listew metalowych. Do ich cięcia nie potrzeba specjalistycznych narzędzi. Ja osobiście nie stosowałem jeszcze tego typu profili.

Listwa PCV do glazury
Listwa PCV do glazury www.profile.excellent.com.pl

Jak wspomniałem wcześniej – profile pcv nie cieszą się obecnie dużą popularnością. W nowoczesnych wnętrzach ustępują miejsca bardziej estetycznym sposobom wykonywania naroży zewnętrznych. Taką metodą jest jak wiadomo fazowanie płytek na kąt 45 stopni.

Uważam jednak, że w pomieszczeniach mniej reprezentatywnych spełnią swoją rolę, a ich różnorodność kolorystyczna oraz niska cena skuszą do zakupu niejednego inwestora.



Narożniki zewnętrzne bez fazowania

Rozwiązanie tego typu, czyli układanie płytek w narożnikach na tzw. zakładkę, można jeszcze czasem spotkać w nieco starszych łazienkach. Jest to zdecydowanie najtańsza metoda, gdyż nie musimy stosować żadnych dodatkowych profili. Płytki układamy do siebie, tak by jedna naszła na drugą. Powstałą szczelinę wypełniamy fugą. Jest to najprostszy sposób na uzyskanie narożnika zewnętrznego, jednak moim zdaniem niezbyt estetyczny.

Poniżej zdjęcie podobnego narożnika, wykonane w łazience remontowanej ostatnio 20 lat temu. Wykruszona fuga i nieco krzywo położone płytki nie wyglądają dziś najlepiej…

Narożnik zewnętrzny wykonany na zakładkę
Narożnik zewnętrzny wykonany na zakładkę

Fazowanie płytek pod kątem

Podczas układania płytek w łazience założyłem, że nie będę stosował żadnych profili ani listew. Obawiałem się nieco szlifowania krawędzi, gdyż nie robiłem tego nigdy wcześniej. Czytałem jedynie, że nie jest to łatwe zadanie i wymaga doświadczenia.

Pomimo to postanowiłem spróbować. Jak się później okazało, fazowanie płytek można spokojnie wykonać samemu i uzyskać przyzwoity efekt. By jednak prace szły sprawnie, musimy posiadać odpowiednie narzędzia.

Zestaw, który mogę polecić to mała i poręczna szlifierka Makita GA5030, wyposażona w tarczę Germa Flex -Semtul przeznaczoną do szlifowania gresu, kamienia i innych twardych materiałów.

Więcej o moich narzędziach przeczytasz TUTAJ.

Szlifierka kątowa Makita GA5030
Szlifierka kątowa Makita GA5030

Tarcza Semtul sprawdziła się doskonale przy płytkach ściennych. Wyszlifowanie krawędzi zajmuje dosłownie chwilę i trzeba naprawdę uważać, by nie zebrać zbyt dużo materiału. Piszę tu oczywiście o miękkiej glazurze. Nie fazowałem tym sposobem twardego gresu.

Poniżej kilka zdjęć z przygotowania krawędzi płytek. Aby narożnik zewnętrzny wykonany w ten sposób wyglądał ładnie, zostawmy materiał na grubości ok. 1 mm.

Krawędzie przed szlifowaniem
Krawędzie przed szlifowaniem
Szlifowanie glazury
Szlifowanie glazury
Przygotowana krawędź
Przygotowana krawędź
 Fazowanie płytek - narożnik zewnętrzny
Fazowanie płytek – narożnik zewnętrzny

Po wyszlifowaniu krawędzi płytki ładnie przylegają do siebie, co zapewnia całości estetyczny wygląd. Szczelinę, która powstanie po przyklejeniu płytek należy wypełnić fugą w wybranym przez nas kolorze.

Ja szlifowałem wewnętrzną, miękką stronę płytki. Spotkałem się też z nieco innym podejściem, gdzie płytka gresowa była szlifowana od zewnętrznej, widocznej strony.

Fazowanie gresu
Fazowanie gresu

Fazowanie płytek pod kątem 45 stopni wymaga co prawda nieco wprawy i wydłuża czas potrzebny do zakończenia prac remontowych w łazience. Jednak przy odrobinie chęci i umiejętności, możemy śmiało podjąć się tego zadania i uzyskać zadowalający nas efekt końcowy.

I na zakończenie mała uwaga – ilość pyłu, który powstaje przy szlifowaniu płytek jest niewyobrażalna! Dlatego czynność tą najlepiej jest wykonywać na zewnątrz lub tam, gdzie nie trzeba będzie później czyścić zbyt wielu rzeczy lub mebli.  Może to bowiem zabrać całą radość z majsterkowania…

Fazowanie płytek - efekt końcowy
Fazowanie płytek – efekt końcowy

Podczas układania płytek fazowanie krawędzi będzie tylko jedną z kilku rzeczy, które będziemy musieli wykonać. Równie ważne jest wycinanie otworów w glazurze – więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie:

Otwór w płytce. Jak wywiercić i czym wyciąć otwór w glazurze?

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zachęcam również  do odwiedzenia mojego kanału YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam!

4.9 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

0
Would love your thoughts, please comment.x