Narzędzia

Samodzielne wykonywanie prac remontowych w naszym domu daje wiele radości. Dla jednych z nas jest to sposób na samorealizację, dla innych okazja do zaoszczędzenia nieco pieniędzy.

Aby wszystko przebiegało bez problemów, a uzyskany efekt był zadowalający – należy się jednak wcześniej zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia.

Poniżej przedstawiam listę podstawowych narzędzi, którymi posługuję się na co dzień. Są to sprawdzone modele, dostępne w sprzedaży od kilku lat. Część z nich kupiłem jako nowe, cześć jako używane z komisu. Do dnia dzisiejszego sprawują się całkiem dobrze, dlatego mogę śmiało je każdemu polecić.

Uwaga: Niektóre z poniższych linków, to linki afiliacyjne. Ich kliknięcie Ciebie nic nie kosztuje, a ja mogę dostać kilkanaście groszy. Opisuję i polecam tylko te produkty, które osobiście sprawdziłem i użyłem – jeżeli przydały się mnie, to mogą również przydać się Tobie.

Elektronarzędzia

1) Młotowiertarka Makita HR2470 – lekki i trwały model o mocy 780 W. Energia udaru jaką dysponuje do 2,7 J. Posiada wbudowane sprzęgło chroniące przed przeciążeniem. Możliwość wiercenia z udarem lub bez oraz funkcja podkuwania. Model doskonale się sprawdził przy wykonywaniu otworów w stropach (pod instalację c.w.u), podczas wiercenia w ścianach wykonanych z różnych materiałów oraz jako mieszadło przy rozrabianiu kleju do gresu.

Makita HR2470
Makita HR2470

2) Wiertarko-wkrętarka Metabo BS 12 Ni-Cd – bardzo wszechstronne narzędzie, niezastąpione przy suchej zabudowie i innych drobnych pracach w drewnie i metalu. Wyposażona w wydajny akumulator o dużej żywotności. Posiada sprzęgło, które jest bardzo przydatne przy delikatnym dokręcaniu. Wbudowana lampka pozwala na oświetlenie miejsca pracy. Oprócz prac z płytami gipsowymi, sprawdziła się między innymi przy dokręcaniu desek kompozytowych na tarasie i wierceniu otworów w słupkach balustrady.

Wkrętarka Metabo BS-12
Wkrętarka Metabo BS-12

3) Szlifierka Makita GA5030 – kompaktowa szlifierka wyposażona w silnik o zwiększonej odporności na ciepło. Bezpieczeństwo użytkowania podnosi funkcja anti-restart, która nie pozwala na przypadkowe włączenie urządzenia. Moc 720 W jest wystarczająca do większości zadań. Przeznaczona do pracy z tarczą o średnicy 125 mm. Sprawdziła się przy cięciu płytek oraz szlifowaniu ich krawędzi na kąt 45o.

Szlifierka Makita GA5030
Szlifierka Makita GA5030

4) Wyrzynarka Bosch PST 650 – główne zalety tego modelu to silnik o mocy 500 W, system beznarzędziowej wymiany brzeszczotu oraz stalowa stopa, regulowana w zakresie od 0 do 45 stopni. Dobry sprzęt w dobrej cenie, nieodzowny przy układaniu paneli podłogowych. Pozwala na precyzyjne wycięcie nawet skomplikowanych kształtów. Wyrzynarka dobrze poradziła sobie również przy cięciu desek kompozytowych.

Bosch PST 650
Bosch PST 650

Narzędzia do glazury

5) Przecinarka Walmer MGŁR 600 – używałem podczas układania i cięcia glazury w łazience oraz gresu (8 mm grubości) w przedpokoju. Solidna konstrukcja, regulowana wysokość noża i wózek tnący wyposażony w łożyska rolkowe, pozwalają na cięcie nawet dużych formatów płytek. Maksymalna długość cięcia tego modelu to 600 mm. Jak ciąć maszynką do glazury przeczytasz tutaj.

Walmer MGŁR 600
Walmer MGŁR 600

6) Otwornice wolframowe Vorel – średnice w zestawie: 33, 53, 67, 83 mm pozwalają na wykonanie ładnych otworów w glazurze (pod puszki elektryczne czy instalacje wod/kan). Otwornice wyposażone są w trzpień z wiertłem pilotującym, co ułatwia wykonanie otworu. Krawędź skrawająca pokryta nasypem wolframowym. Przydatne zarówno przy układaniu glazury oraz wycinaniu otworów w płytach gipsowych. Więcej na temat wycinania otworów w płytach pisałem tutaj.

Otwornica do glazury
Otwornica do glazury

7) Tarcza diamentowa Rubi CSV 125 – uniwersalna tarcza przeznaczona do cięcia na sucho materiałów ceramicznych. Idealna przy cięciu krawędzi prostych oraz ich ukosowania. Grubość ciętego materiału do 25 mm. Produkt dobrej jakości – miękkie płytki ceramiczne przecina bez najmniejszego problemu! Polecam.

Tarcza diamentowa Rubi
Tarcza diamentowa Rubi

8) Tarcza Germa Flex GM Semtul – ta mała, czerwona tarcza BARDZO mi się przydała podczas prac glazurniczych w łazience. Przeznaczona do szlifowania granitu, kamienia, marmuru i innych twardych materiałów. Niezastąpiona przy szlifowaniu krawędzi płytek oraz gresu – o jej możliwościach możesz przeczytać tutaj. Polecam!

Tarcza Germa Flex
Tarcza Germa Flex

Narzędzia do zgrzewania

9) Zgrzewarka Neo 21-001 – wykonałem nią całą instalację wody użytkowej. Zgrzewarka ma moc grzewczą 650 W, wyposażona jest w cztery tuleje grzewcze pokryte PTFE, w rozmiarze: 20, 25, 32, 40 mm. Głowica osiąga temperaturę do 260 oC. Całość zapakowana w eleganckie, metalowe opakowanie.

Zgrzewarka Neo 21-001
Zgrzewarka Neo 21-001

10) Obcinak do rur Virax PC 42 – dobrej jakości nożyce do cięcie rur, przydatne podczas zgrzewania instalacji. Obcinak Virax 42 mm, to profesjonalne narzędzie, dzięki któremu końcówki rur będą zawsze odpowiednio przygotowane do zgrzewania. Ostrze w kształcie litery V zapewnia precyzyjne cięcie pod kątem prostym.

Obcinak Virax PC42
Obcinak Virax PC42

Pozostałe narzędzia

11) Laser krzyżowy Bosch Quigo – to niewielkie, poręczne urządzenie znacznie ułatwia oraz przyśpiesza wiele zadań – pokazuje równocześnie linię poziomą oraz pionową. Laser jest precyzyjny (± 0.8 mm/m), a jego obsługa jest bardzo prosta. Wyposażony w specjalny ruchomy uchwyt MM2, który umożliwia pewne zamocowanie w wielu kierunkach. Zalety lasera doceniłem podczas układania płytek oraz  wykonywania stelaży pod suchą zabudowę. Więcej o nim przeczytasz tutaj.

Laser Bosch Quigo
Laser Bosch Quigo

12) Podpora do mocowania płyt sufitowych Wolfcraft – bardzo pomocna przy samodzielnym przykręcaniu płyt gipsowo-kartonowych. Podpora jest składana teleskopowo – wysokość robocza 1,6-2,9 m. Przenosi obciążenie do 30 kg. Osobiście uważam że warto kupić, gdy nie mamy nikogo do pomocy.

Podpora Wolfcraft do płyt g-k
Podpora Wolfcraft do płyt g-k

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!