Maszynka do glazury. Jak ciąć płytki ceramiczne?

Z czym najczęściej kojarzy się Wam układanie płytek? Większość osób zapewne odpowie, że układanie glazury kojarzy się z jej cięciem przy użyciu specjalnej maszynki.

I rzeczywiście – cięcie glazury poza nanoszeniem kleju pacą zębatą, jest jedną z najczęściej powtarzanych czynności podczas tego typu prac. Wykonując je samodzielnie, będziemy zmuszeni zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. O tych najbardziej przydatnych pisałem już tutaj.

Najważniejsze z nich, to oczywiście te służące do cięcia. Zazwyczaj jest to maszynka do glazury.



Nawet w przypadku idealnego rozplanowania płytek rzadko się zdarzy, że nie będziemy musieli wykonywać docinek. Sytuacja, w której sumaryczna długość płytek i fugi równa się długości wykańczanej ściany jest chyba niespotykana.

Zapewne każdy, kto przymierzał się do samodzielnego wykonywania prac glazurniczych, największe obawy miał co do obróbki materiału. Często zastanawiamy się, czy straty materiału nie będą zbyt duże oraz czy będziemy mieć wystarczająco dużo cierpliwości. A wiem z własnego doświadczenia, że z tym ostatnim bywa różnie.

Płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne

Płytki są materiałem kruchym, twardym i raczej niewdzięcznym w obróbce. Praca z nimi wymaga nieco wprawy. Ja jako początkujący glazurnik-amator obawiałem się również, czy płytki nie będą pękać, a krawędzie nie będą się szczerbić. Jak wiadomo odpryski na ciętej krawędzi nie wyglądają zbyt estetycznie. W dzisiejszych czasach łazienka jest pomieszczeniem, które pozwala nie tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale traktowana jest również jako pomieszczenie, gdzie można się odprężyć po ciężkim dniu pracy. Całość musi więc wyglądać schludnie i elegancko.  

Żeby nie tracić zbyt dużo czasu i nerwów podczas pracy, zaopatrzyłem się więc w odpowiednie narzędzia do cięcia płytek ceramicznych, glazury oraz cienkiego gresu.

W tym wpisie pokażę jak ciąć płytki ceramiczne oraz jak wyglądają krawędzie płytek po cięciu klasyczną maszynką do glazury oraz szlifierką kątową wyposażoną w tarczę do cięcia gresu.

Czym ciąć płytki ceramiczne?

Maszynka do glazury

Maszynka do glazury zapewnia szybkie i precyzyjne cięcie. Jednak podjęcie decyzji jaki model wybrać, nie było wcale łatwym zadaniem. Przeglądając oferty sklepów, natknąłem się na kilka rodzajów i wielkości przecinarek do glazury.

Jeśli zastanawiacie się jaka przecinarka będzie dla Was najbardziej odpowiednia, należy wcześniej określić:

  • jak intensywnie będziemy użytkować narzędzie?
  • jaki format płytek będziemy układać?
  • z jakiego materiału i jakiej grubości będziemy ciąć płytki?
  • czy interesuje nas model jednoprowadnicowy, czy może bardziej wytrzymały dwuprowadnicowy?
  • jakie są nasze specjalne wymagania co do osprzętu maszynki: np czy ma być wyposażona w kątownik stały lub obrotowy?
  • czy będziemy układać płytki prosto lub preferujemy wzór karo ? – wpływa to na rodzaj łamacza, który może być jedno lub wielopunktowy

Założyłem, że będę ciął głównie glazurę ścienną oraz gres nie grubszy niż 8 mm. Formaty układanych płytek to 40×40 cm oraz 20×50 cm. I to właśnie wielkość i format płytki najczęściej determinuje wybór przyszłej maszynki do glazury.

Maszynka miała mi posłużyć do wykończenia łazienki, podłóg w kuchni i w przedpokoju oraz w późniejszym czasie na dokończenie kotłowni. Z płytkami, które wybraliśmy do poszczególnych pomieszczeń,  powinna więc poradzić sobie niemal każda przyzwoita maszynka do glazury.

Wyszedłem również z założenia, że jeżeli już kupuję urządzenie, to niech będzie nieco bardziej uniwersalne. W przyszłości planuję również wykończenie łazienki na piętrze. Na obecną chwilę nie wiem jeszcze na jaką okładzinę się tam zdecydujemy. Być może będą to grubsze i większe płytki gresowe…

Ostatecznie wybrałem się więc na ten model przecinarki. Pisałem już o nim na stronieMoje narzędzia.

Maszynka do glazury
Maszynka do glazury

Maszynka do glazury – najważniejsze cechy

Przecinarka którą dysponuje, to dość mocne urządzenie. Doskonale radzi sobie z glazurą i niezbyt grubym gresem. Jej najważniejsze parametry to:

  • prowadnice wykonane z płaskownika 30 x 12 mm
  • łożyska rolkowe
  • długość cięcia do 600 mm
  • regulowana wysokość noża
  • mechanizm podnoszący nóż w momencie łamania płytki
  • amortyzowany blat do łamania płytek
  • nóż tnący ø8 z możliwością wymiany na średnicę 10 lub 12 mm
  • regulowany kątownik umożliwiający cięcie płytek pod różnym kątem – co jest bardzo przydatne podczas układania płytek w karo
Maszynka do glazury - nóż tnący
Maszynka do glazury – nóż tnący
Maszynka do cięcia płytek - prowadnice
Maszynka do cięcia płytek – prowadnice
Amortyzowany blat do łamania płytek
Amortyzowany blat do łamania płytek

Jak ciąć płytki maszynką?

Cięcie płytek maszynką ręczną jest szybkie i nie wymaga specjalnych umiejętności. Nawet początkująca osoba jest w stanie sprawnie nauczyć się obsługi urządzenia.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest wyznaczenia linii cięcia. Po określeniu wymiaru docinki, zaznaczamy np. markerem początek i koniec linii cięcia. Ja od dłuższego czasu stosuję marker Fine Tip przeznaczony do różnego rodzaju powierzchni. Następnie układamy płytkę na stoliku przecinarki i przesuwając nóż bez dociskania sprawdzamy, czy nie uciekamy zbytnio z linii cięcia. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dłuższych formatów.

Cięcie glazury - ułożenie płytki
Cięcie glazury – ułożenie płytki

Jeżeli jestem pewien, że płytka jest prawidłowo położona, dociskam nóż tnący do powierzchni i płynnym ruchem przesuwam wzdłuż zaznaczonej linii. Po tej operacji ustawiam łamacz w odpowiedniej pozycji i naciskam z wyczuciem łamiąc tym samym płytkę. Krawędź płytki powinna być w miarę jednorodna i pozbawiona większych ubytków oraz uszczerbień. Moja maszynka do glazury ma blat wyłożony gumową podkładką. Dzięki temu płytka nie ślizga się podczas cięcia.

Cięcie glazury - łamacz w pozycji pracy
Cięcie glazury – łamacz w pozycji pracy
Cięcie gresu - rysa po nożu tnącym
Cięcie gresu – rysa po nożu tnącym
Maszynka do glazury - cięcie gresu
Maszynka do glazury – cięcie gresu
Krawędź glazury po cięciu maszynką
Krawędź glazury po cięciu maszynką

Dużą zaletą jest możliwość ucięcia nawet wąskich kawałków płytki. Poza tym, bardziej doświadczeni glazurnicy potrafią również wykonać tym sprzętem nie tylko cięcie po linii prostej, ale również po łuku. Kolejnym powodem, dla którego maszynka do glazury to jedno z moich ulubionych narzędzi jest fakt, że podczas cięcia nie powstają tony pyłu.

Jak bardzo potrafi być on uciążliwy wie każdy, kto ciął lub fazował krawędzie płytek szlifierką. Więcej o szlifowaniu krawędzi na kąt 45° możesz przeczytać we wpisie: Fazowanie płytek, czy listwy wykończeniowe do glazury?



Jednak wszędzie tam, gdzie docięcie płytki tradycyjną przecinarką jest utrudnione lub musimy zrobić to w nietypowy sposób – z pomocą przyjdzie nam szlifierka kątowa.

Szlifierka do cięcia płytek

Szlifierka do cięcia płytek powinna być lekka i poręczna. Najlepsza będzie taka, którą damy radę złapać w jedną rękę i wykonać cięcie. Jak już pisałem wielokrotnie na blogu (np. tutaj) wybrałem sprawdzony egzemplarz – Makita GA 5030. Model ten jest ergonomiczny i łatwy w użytkowaniu. Obudowa szlifierki jest odporna na nagrzewanie oraz na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Doskonale nadaje się do prac glazurniczych, ponieważ łożyska są uszczelnione za pomocą dwóch pierścieni labiryntowych. Takie rozwiązanie sprawia, że sprzęt ten jest wyjątkowo odporny na powstający podczas cięcia pył.

Szlifierka Makita GA 5030
Szlifierka Makita GA 5030

Tarcza do cięcia gresu

Wybór odpowiedniej tarczy do cięcia, jest równie ważny co wybór samej szlifierki. To właśnie tarcza ma bardzo duży wpływ na jakość cięcia, a ta jak wiadomo powinna być jak najwyższa.

Istnieje cała gama tarcz do cięcia płytek, gresu i innych materiałów ceramicznych. Aby dokonać prawidłowego wyboru, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Do pracy ze szlifierką kątową przeznaczone są tarcze do cięcia na sucho. Chłodzone powietrzem, doskonale nadają się do szybkiego cięcia. Dopuszczalne jest stosowanie tarczy przeznaczonej do cięcia na sucho jako tarczy do cięcia na mokro. Zmiana w drugą stronę nie jest zalecana.

Podczas pracy z twardymi płytkami unikajmy długich cięć, aby nie przegrzać tarczy. Operację cięcia należy co jakiś czas przerywać i pozwolić tarczy na schłodzenie się w powietrzu.

Poza specjalistycznymi tarczami przeznaczonymi do konkretnych materiałów, istnieją również tarcze uniwersalne. Ja zdecydowałem się na jedną z nich – Rubi CSV 125.

Tarcza tego typu sprawdzi się zarówno przy cięciu materiałów twardych, jak również ściernych.

Tarcza do cięcia gresu
Tarcza do cięcia gresu

Co wpływa na jakość cięcia?

Tarcza której używam, to tzw. tarcza o obrzeżu ciągłym. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że tarcze o takiej konstrukcji zapewniają najwyższą jakość cięcia.

Jednak w zamian za to prędkość cięcia jest mniejsza, niż w przypadku tarcz o obrzeżu segmentowym. Generalnie panuje zasada, że im większa jest prędkość cięcia, tym spada jego jakość. Zależność ta dotyczy zarówno metody mokrej jak i suchej.

Pamiętajmy również, że dla tarcz o obrzeżu ciągłym grubość przecinanego materiału nie powinna być większa niż 25 mm. Przy grubszych elementach chłodzenie tarczy będzie utrudnione i w takich przypadkach zastosowanie znajdują tarcze segmentowe.

Istnieją również bardziej zaawansowane tarcze, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej jakości przy jednocześnie dużej prędkości cięcia. Jednak na użytek domowy tarcza uniwersalna będzie w zupełności wystarczająca.

Ponadto, aby praca z tarczą była bezpieczna, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • stosujmy okulary ochronne
  • nie przekraczajmy dopuszczalnej prędkości cięcia
  • tnijmy tylko te materiały, które dopuszcza producent tarczy
  • nie stosujmy tarcz przeznaczonych do cięcia na mokro, jako tarcz do cięcia na sucho
  • nie naciskajmy zbyt mocno podczas cięcia na tarczę – powinna sama pod lekkim naciskiem przecinać materiał
Cięcie glazury tarczą do gresu
Cięcie glazury tarczą do gresu

Poniżej zdjęcie przeciętej płytki (glazura ścienna) – dwoma metodami. Dla krawędzi nr 1 narzędziem była maszynka do glazury. Krawędź nr 2 powstała po użyciu szlifierki z tarczą do cięcie gresu. Na krawędzi 2 widać delikatne uszczerbienia. Powstają one zwłaszcza w przypadku cięcia szkliwionej powierzchni glazury. Podczas cięcia tym samym sposobem twardego gresu, krawędź wygląda znacznie lepiej.

Cięcie glazury - maszynka (1) vs szlifierka (2)
Cięcie glazury – maszynka (1) vs szlifierka (2)

Jak przeciąć płytkę ceramiczną bez maszynki?

Poza opisanymi metodami cięcia płytek, istnieją również inne sposoby z zastosowaniem prostszych narzędzi. Jeżeli nie dysponujemy maszynką, możemy spróbować przeciąć płytkę przy pomocy rysika do glazury.

Rysik do glazury
Rysik do glazury
Pilnik wolframowy
Pilnik wolframowy

Rysik przesuwamy kilkukrotnie wzdłuż narysowanej linii i przełamujemy płytkę pewnym ruchem. Jeżeli coś odpryśnie lub pozostanie fragment płytki, możemy spróbować usunąć nierówność przy pomocy pilnika wolframowego. Metoda z rysikiem do glazury sprawdza się najlepiej dla płytek o grubości ok. 6 – 9 mm.

Cięcie płytek ceramicznych – na co zwrócić uwagę?

Na koniec kilka zasad, których warto przestrzegać, by wykonana przez nas praca wyglądała jak najbardziej profesjonalnie. Układanie glazury wymaga  docinek i bez tego raczej się nie obejdzie. Istnieją jednak pewne rodzaje płytek, których przycinanie może w sposób negatywny wpłynąć na całość.

Generalnie im mniej wyrazisty wzór płytki, tym większa swoboda w układaniu. Płytki typu dekor nie powinny być przycinane. Jako element zdobiący, są zazwyczaj o wiele droższe niż płytki bazowe, a ich główną rolą jak sama nazwa wskazuje, jest  nadanie niepowtarzalnego wyglądu.

Docinka płytki dekoracyjnej w widocznym miejscu, nie jest więc dobrym pomysłem. To samo dotyczy bardzo modnych ostatnio kafli, których powierzchnia przypomina fale. Tego typu wzór powinien tworzyć ciągłość i płytki takie najlepiej prezentują się w oryginalnej formie.

Jeżeli jednak nie ma innej możliwości, to tak należy rozplanować ułożenie dekorów, aby ewentualna docinka wyszła w niewidocznym miejscu. Przykładem takiej płytki jest seria Tubądzin Idylla 30×60 prezentowana poniżej.

Płytka Tubądzin Idylla
Płytka Tubądzin Idylla

Mam nadzieję, że przedstawione porady będą choć trochę przydatne oraz zmotywują te osoby, które mają obawy przed samodzielnym cięciem glazury. Myślę, że warto się przełamać i spróbować swoich sił na tym polu.

Życzę miłego układania płytek, których wybór w gąszczu ofert jest chyba jeszcze trudniejszym zadaniem…

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zachęcam również  do odwiedzenia mojego kanału YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wieczorek34
wieczorek34
4 lat temu

Testowałem sporo tarcz do gresów i ceramiki. TopDiam TSP jest jedną z najbardziej delikatnych dla krawędzi tarcz jakie użytkowałem.

Irek45
Irek45
4 lat temu
Reply to  wieczorek34

Ja kupiłem tą tańszą wersję TSS i też daje radę.

Wojciech
Wojciech
4 lat temu

Ja mam akurat taką większą TSPA od TopDiama i nie zamieniłbym jej chyba za żadną inną na ten moment. Widać, że jest warta swojej ceny

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

3
0
Would love your thoughts, please comment.x