Poziomica na budowę. Czy warto kupić laser krzyżowy?

Budowa i remont domu to czas, w którym czeka nas wiele zadań i prac do wykonania.

Każde z nich wymaga większej lub mniejszej precyzji i dokładności. Aby uzyskany efekt końcowy jak najbardziej nas zadowalał, niezbędne okazuje się zastosowanie odpowiednich narzędzi.

Jednym z nich jest poziomica, która bardzo często kojarzy się nam właśnie z budową oraz fachowcem murującym ścianę i sprawdzającym, czy wszystko wychodzi w porządku.

Poziomica, szlaufwaga, łata, czy laser krzyżowy – są to narzędzia z którymi i ja zetknąłem się podczas przygody z domem. Znajdują one zastosowanie przy wszelkiego rodzaju pracach murarskich i wykończeniowych.

Krótką charakterystykę każdego z nich oraz odpowiedź na pytanie dlaczego ostatecznie zdecydowałem się na laser krzyżowy i czy warto było go kupić – znajdziesz w poniższym wpisie.



Jak wyznaczyć poziom na budowie?

Łata murarska 2 m

Łata murarska była jednym z pierwszych narzędzi, które kupiłem zaraz po rozpoczęciu remontu. Początkowo zastanawiałem się nad dłuższym modelem, jednak ostatecznie zdecydowałem się na łatę o długości 2m. Co prawda jest to jedna z najkrótszych łat, ale za to w użytkowaniu jest bardzo poręczna. Jeżeli jednak zachodzi potrzeba, aby kontrolowaną powierzchnię sprawdzić z większą dokładnością, warto zaopatrzyć się w dłuższą łatę. W sprzedaży dostaniemy więc łaty o długościach: 2m, 2,5m, 3m oraz 4m.

Łata murarska jest prostym w budowie narzędziem i chyba właśnie to sprawia, że jest tak bardzo przydatna.

Łata murarska 2 m
Łata murarska 2 m

Mój egzemplarz wykonany jest z profilu aluminiowego, dzięki czemu charakteryzuje się stosunkowo niewielką wagą oraz dużą sztywnością. Na końcach ma zamontowane osłony z tworzywa sztucznego, które absorbują ewentualne uderzenia i wstrząsy. Dodatkowo, aby podnieść komfort pracy i ułatwić trzymanie łaty, wyposażona jest w dwa specjalne uchwyty – również wykończone tworzywem sztucznym.

Łata posiada dwie libelki wklejone na klej wodoodporny. Pozwalają one na szybkie i dokładne wyznaczenie zarówno lini pionowej jak i poziomej. Metalowa powierzchnia łaty jest łatwa w czyszczeniu. Należy to robić regularnie i na bieżąco usuwać resztki zaschniętego kleju czy tynku. Szczególną uwagę zwróćmy zwłaszcza na spodnią stronę, którą kładziemy na kontrolowanej powierzchni.

Ja niestety doprowadziłem do zaschnięcia kleju przeznaczonego do montażu płyt gipsowych. Wykonywałem zabudowę słupów w salonie i często kontrolując ich pion, ubrudziłem dość mocno narzędzie. Późniejsze czyszczenie okazało się trudne i niechcący uszkodziłem nieco dolną krawędź poziomicy.

Łata murarska - uszkodzenie
Łata murarska – uszkodzenie

Łata murarska – dokładność

Dokładność łat murarskich wynosi zazwyczaj 1 mm/m. Zatem łata o długości 4 m da nam błąd pomiaru nie większy niż 4 mm. Uzyskanie tego samego zwykłą poziomicą jest o wiele trudniejsze. Należy przy tym jednak zaznaczyć, że najdłuższe 4 m łaty murarskie są dość kłopotliwe w transporcie. Jak wszędzie również i tutaj trzeba znaleźć złoty środek.

Łata murarska – zastosowanie

Łata murarska wykorzystywana jest najczęściej do sprawdzania i kontroli tynków, wylewek betonowych oraz do wyrównywania powierzchni z betonu lub kruszywa. Ja kontrolowałem nią również płaszczyznę metalowego stelaża przeznaczonego pod montaż płyt sufitu podwieszanego. Ponadto 2 m łata murarska była bardzo przydatna podczas obudowy słupów w salonie. Jej niewielka waga jest atutem przy samodzielnej pracy z drabiny. Narzędzie tego typu powinno z pewnością znaleźć się na wyposażeniu każdego amatora prac wykończeniowych.

Poziomica z oczkiem

Łata murarska ma bez wątpienia wiele zalet i jest niezbędna w wielu sytuacjach. Jednak nie zawsze potrzebujemy kontrolować duże płaszczyzny. Praktyczniejsze okazuje się wtedy użycie bardziej poręcznego narzędzia. Jest niem poziomica z oczkiem, która znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie musimy szybko i precyzyjnie wyznaczyć poziom lub pion na budowie.

Jak działa poziomica?

Poziomica z oczkiem wykorzystuje zjawisko przyciągania ziemskiego, pod wpływem którego pęcherzyk powietrza ustawia się w odpowiedni sposób. Mechanizm ten jest raczej niezawodny i będzie działał na każdej budowie 🙂

Aby oczko było dobrze widoczne, ciecz w której pływa często jest barwiona specjalnym fluorescencyjnym barwnikiem. O cenie danej poziomicy, poza jej długością i materiałem z którego jest wykonana, decyduje często właśnie jakość wykonania i umieszczenia libelli. Przy zakupie wybranego modelu, zwróćmy uwagę jaka jest odległość oczka od linii na libelli.  Gdy poziomica ustawiona jest w poziomie, odległość ta powinna być jak najmniejsza.

Oczko poziomicy
Oczko poziomicy

W odróżnieniu do łat murarskich, istnieje dość spora różnorodność w budowie i wykonaniu tych narzędzi. Ja swego czasu wyposażyłem się w cztery poziomie, a każda z nich jest nieco inna.

Poziomica aluminiowa

Pierwsza z nich, to najzwyklejsza poziomica aluminiowa o długości 800 mm. Jest lekka i poręczna, jednak nie używam jej zbyt często. W swojej konstrukcji przypomina łatę murarską opisywaną wcześniej. Posiada 3 libelle do wyznaczania pionu, poziomu oraz kąta 45 stopni. Dokładność poziomicy to 0,057 stopnia, co odpowiada 1 mm/m.

Poziomica aluminiowa - dokładność
Poziomica aluminiowa – dokładność

Ważną cechą w przypadku poziomic jest to, aby profil z którego została wykonana był wystarczająco sztywny. Nie może ulec odkształceniu pod naszym naciskiem, gdyż będzie to fałszować pomiar.

Poziomica aluminiowa
Poziomica aluminiowa

Poziomica dla hydraulika

Ciekawym przykładem poziomicy aluminiowej jest poziomica dla hydraulika. Posiada ona odpowiednie nacięcia na obudowie, które pozwalają na wyznaczenie punktów do montażu kranów, umywalek, czy zaworów do wody rozmieszczonych w rozstawach 75, 150, 280 mm. Plastikowe końcówki poza funkcją ochronną, są przeznaczone również do wieszania poziomicy. Dodatkowo poziomica dla hydraulika ma specjalnie zaznaczoną podziałkę, służącą do wyznaczania spadków. Na jednym z boków znajduję się magnes, który umożliwia przyczepienie poziomicy do dowolnego metalowego elementu.

Poziomica dla hydraulika
Poziomica dla hydraulika

Liniał do cięcia płyt gipsowych

O wiele częściej sięgam po aluminiowy liniał do cięcia płyt gipsowo-kartonowych, pełniący również funkcję poziomicy. Liniał ma długość roboczą 800 mm oraz wbudowane dwie libelki do wyznaczania pionu i poziomu. Wygodna, wymienna  rączka i naniesiona miarka sprawiają, że jest jedno z moich ulubionych narzędzi tego typu.

Liniał z funkcją poziomicy
Liniał z funkcją poziomicy

Poziomica z magnesem

Krótka i poręczna poziomica z magnesem przydała mi się podczas wstępnego poziomowania konstrukcji sufitów podwieszanych. Model który kupiłem jest co prawda jednym z tańszych egzemplarzy, posiada jednak 3 libelki ze szkła akrylowego ( wyznaczają pion, poziom oraz 45 stopni).

W podstawę poziomicy wbudowany jest magnes, który pozwala przyczepić narzędzie do profilu stalowego CD lub innej stalowej powierzchni. Poziomice tego typu mają czasami pryzmatyczna podstawę, co ułatwia ich ustawienie np. na powierzchni rury.

Poziomica z magnesem
Poziomica z magnesem

Poziomica wężowa (wodna) – szlaufwaga

Podczas prac na poddaszu, stanąłem przed zadaniem wykonania stelaża pod przyszły sufit podwieszany. Jak wiadomo jednym z pierwszych kroków jest przykręcenie profili UD na każdej ze ścian. Aby płaszczyzna konstrukcji wyszła poprawnie, profile UD powinny być zamocowane na jednakowej wysokości. W tym celu musimy zaznaczyć poziom bazowy i przenieść go na każdą ze ścian. Przydatna w tym będzie poziomica wodna, znana również jako poziomica wężowa.

Poziomica wężowa
Poziomica wężowa

Jak działa poziomica wodna?

Zasada działania poziomicy wodnej jest równie prosta, jak zasada działania poziomicy z oczkiem. Jednak tutaj wykorzystywane jest zjawisko naczyń połączonych. Za naczynka służą menzurki (cylindry) z naniesioną podziałką, połączone ze sobą wężem wypełnionym wodą. Wąż ma długość kilku metrów, co pozwala na przeniesienie poziomu w oddalonych od siebie miejscach np. w różnych końcach pokoju.

Aby poziomica działała w sposób prawidłowy, musimy ją wcześniej odpowietrzyć i pozbyć się pęcherzyków powietrza. Podczas pomiaru zwróćmy również uwagę na to, czy wąż nie jest nigdzie złamany oraz czy woda ma możliwość swobodnego przepływu.

Zasada pomiaru polega na takim ustawieniu wskaźników w wybranych miejscach, aby podziałka wskazywała taki sam poziom cieczy na obu końcach.

Poziomica wodna - menzurki
Poziomica wodna – menzurki

Poziomica wodna – wady i zalety

Największą zaletą tego typu sprzętu jest prosta budowa, zasada działania oraz cena. Niestety poziomica wodna znana również jako szlaufwaga, nie jest idealnym narzędziem. Aby pomiar był prawidłowy, należy spełnić kilka warunków:

  1. W cieczy nie może być żadnych pęcherzy.
  2. Podczas pomiaru odczekajmy chwilkę, aż poziom wody się ustabilizuje i wyrówna. W innym przypadku pomiar może być nieprawidłowy.
  3. Temperatura otoczenia podczas pomiaru powinna być powyżej 0 oC – wiadomo przecież, że woda zamarza w temperaturach ujemnych.
  4. Należy odpowiednio ustawić menzurki względem siebie – jeżeli jedna z nich będzie się znajdować o wiele wyżej niż długość cylindra, może zabraknąć zakresu pomiarowego.

Jednak rzeczą, która najbardziej mi przeszkadzała to fakt, że do pracy z tym narzędziem potrzebną są dwie osoby. Ja niestety nie miałem nikogo do pomocy i musiałem sobie radzić w pojedynkę. Próbowałem mocować jedną z menzurek do ściany, a drugą przenosić poziom. Nie wychodziło mi to jednak za bardzo.

Była to główna przyczyna, dla której postanowiłem zaopatrzyć się w bardziej nowoczesne narzędzie jakim jest laser krzyżowy.



Laser krzyżowy

Jak wspomniałem wcześniej, podczas zabudowy poddasza potrzebowałem narzędzia, które pozwoliłoby mi szybko, precyzyjnie oraz w pojedynkę zaznaczyć poziom na ścianach w pokoju. Po dłuższych poszukiwaniach i problemach z poziomicą wodną, zdecydowałem się na zakup lasera krzyżowego Bosch Quigo. Pisałem już o nim na stronie  – moje narzędzia.

Jest to poręczne urządzenie, które pokazuje równocześnie linię poziomą i pionową. Jego zalety doceniłem również podczas układania płytek. Sprawdził się bardzo dobrze w momencie przykręcania listwy startowej oraz przy późniejszej kontroli układanych płytek. Służył mi więc również jako poziomica dla glazurnika. O innych narzędziach do glazury możesz przeczytać tutaj.

Laser krzyżowy - kontrola fugi
Laser krzyżowy – kontrola fugi

Jak działa laser krzyżowy?

Pod pojęciem lasera rozumiemy cząsteczki światła, które będąc pobudzane przez energię elektryczną same emitują energię. Energia przybiera formę światła skupionego w postaci wiązki. Wiązka lasera składa się z fali o jednej długości i może być skupiona dzięki soczewkom. Od długości fali zależy kolor lasera który widzimy – najczęściej jest to kolor czerwonym lub zielony.

Mój laser emituje dwie wiązki ustawione względem siebie pod kątem prostym. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w kompensator magnetyczny, którego zadaniem jest wypoziomowanie wiązki lasera. Jest to tzw. funkcja automatycznej niwelacji. Laser nie musi być idealnie zamocowany.

System automatycznej niwelacji wyrównuje różnice w zakresie ±4 o. Nie musimy więc robić tego ręcznie. W przypadku kiedy jednak laser jest przymocowany zbyt krzywo, informuje nas o tym migająca czerwona dioda. Oznacza to, że linie będą dalej widoczne, ale nie będą ustawione względem siebie pod kątem prostym.

Laser krzyżowy - automatyczna niwelacja
Laser krzyżowy – automatyczna niwelacja

Uchwyt mocujący jest tak skonstruowany, że pozwala na zamocowanie do dowolnie zorientowanych obiektów, o grubości nie większej niż 60 mm. Ja jako stojak do lasera stosowałem najczęściej wysoką,  aluminiową drabinę.

Niektóre modele laserów posiadają opcję blokady kompensatora magnetycznego, co umożliwia również na wyświetlanie linii skośnej.

Podczas pracy z urządzeniem uważajmy na oczy – nie wolno patrzeć w wiązkę lasera, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia wzroku.

Laser krzyżowy – zastosowanie

Gdzie możemy zastosować laser krzyżowy? Mój laser przeznaczony jest do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Jego zasięg to ok. 5 – 7 m, a dokładność ±0.8 mm/m. Zasięg może jednak ulec zmianie w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych np. przez padające promienie słoneczne. Jeśli mamy potrzebę pracy w dużych pomieszczeniach lub gdzieś na zewnątrz, lepszym rozwiązaniem będzie z pewnością zestaw z odbiornikiem laserowym.

Laser krzyżowy
Laser krzyżowy

Mnie najbardziej przydał się podczas przykręcania profili UD pod konstrukcję stelaża. Przeniesienie poziomu na wszystkie ściany pokoju zajmuje dosłownie kilka minut. Próbowałem to robić wcześniej samodzielnie za pomocą poziomicy wodnej, ale poddałem się. Poza tym, wypoziomowanie gotowej konstrukcji sufitu, to też zadanie, gdzie wykorzystamy zalety tego urządzenia.

Kolejnym zastosowaniem jest układanie płytek. Idealnie pozioma linia, którą wyznacza laser będzie dobrym odniesieniem dla listwy startowej. Jej odpowiednie zamocowanie daje pewność, że płytki będą równo położone. 

Zaletą lasera krzyżowego jest również to, że w przeciwieństwie do tradycyjnej poziomicy, nie musi mieć on bezpośredniego kontaktu z powierzchnią. Wiązka lasera dojdzie wszędzie tam, gdzie jest zbyt mało miejsca dla poziomicy z oczkiem.

Laser sprawdzi się doskonale podczas malowanie ścian i wykonywania odcięć na styku rożnych farb. Na linii wyznaczonej przez laser wystarczy przykleić taśmę malarską i pomalować powierzchnię na wybrany przez nas kolor. Natomiast jeżeli chcemy przyozdobić ściany naszego pokoju tapetą, również i tu wykorzystamy laser krzyżowy.

Pamiętajmy jednak, że zwykła poziomica jest o wiele bardziej odporna na niekorzystne warunki, które mogą panować na budowie. Woda, kurz czy przypadkowy upadek raczej nie wyrządzą jej większych szkód. O laser krzyżowy będziemy musieli już dbać nieco bardziej…

A Wy jakie macie doświadczenia z tego typu narzędziami? Jakiego typu poziomica przydała się Wam najbardziej podczas remontu?

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zachęcam również  do odwiedzenia mojego kanału YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

0
Would love your thoughts, please comment.x