Jak ciąć listwy przypodłogowe mdf?

Samodzielny montaż listew przypodłogowych nie jest trudnym zajęciem.

Jedynym większym problemem z jakim możemy się spotkać to estetyczne wykończenie narożników zewnętrznych.

Wiele osób zastanawia się jak najlepiej ciąć listwy przypodłogowe i jakich narzędzi użyć do tego celu. Jest to o tyle istotne, że od starannego docięcia listwy, w dużej mierze zależy efekt wizualny. A na nim zależy nam przecież najbardziej. Ja swego czasu również stanąłem przed tym problemem.



Czym ciąć listwy mdf?

W moim domu do zamontowania miałem ok. 100 m białych listew przypodłogowych. Wiązało się to z wykonaniem i wykończeniem około 45 narożników zewnętrznych. Zależało mi, aby montaż przebiegł sprawnie i to najlepiej z użyciem narzędzi, które już posiadałem. Zacząłem więc od skompletowania różnych piłek i brzeszczotów.

Cięcie odcinków na dany wymiar, montowanych między narożnikami wewnętrznymi nie stanowił większego problemu. Wyzwaniem okazały się jednak narożniki zewnętrzne oraz ładne docięcie liswty pod kątem 45o.  

Najprostszym rozwiązaniem było zastosowanie skrzynki uciosowej.

Skrzynka uciosowa
Skrzynka uciosowa

Jednak po wykonaniu kilku prób dalej nie udawało mi się ładnie wykonać docinki, a uzyskany efekt nie był dla mnie satysfakcjonujący. Przycięty koniec listwy wychodził nieco “krzywo”, a krawędzie były lekko poszarpane.

Wszystko to powodowało, że po złożeniu dwóch listew w narożniku pojawiała się nieestetyczna szczelina. Dopiero po kilkukrotnym wyrównaniu papierem ściernym narożnik wyglądał tak jak powinien. Gdybym miał wykonać ich tylko kilka to myślę, że nie byłoby z tym problemu. Jednak perspektywa docięcia niemal pięćdziesięciu sztuk spowodowała, że zacząłem szukać innego sprzętu.

A może ręczna piła ukosnica?

Ręczna piła ukośnica z możliwością regulacji kąta cięcia wydawała się być idealnym i niedrogim narzędziem do tego celu.

Ręczna piła ukośnica
Ręczna piła ukośnica

Zacząłem więc szukać w internecie odpowiedniego dla siebie modelu, czytając przy okazji opinie użytkowników, które nie zawsze były pozytywne co do tego typu sprzętu. A to komuś urwało się prowadzenie piły lub jakość cięcia nie była wystarczająca dobra…

Ukośnica elektryczna

W międzyczasie w oko wpadła mi oferta jednego z lombardów – ukośnica elektryczna nieznanej mi firmy Guild. Sprzęt nie był nowy i w dodatku sprowadzany z Anglii.  Jak wiadomo wtyczki angielskie nie pasują do naszych europejskich standardów. Musiałem się więc zaopatrzyć w odpowiednią przejściówkę. Podobny adapter jest dostępny TUTAJ.

Adapter do wtyczki UK
Adapter do wtyczki UK

Jednak cena – 180zł wydała mi się bardzo atrakcyjna. Zdecydowałem się na kupno i jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę.

Więcej o narzędziach, których używam na co dzień znajdziesz we wpisie: Świąteczny prezent dla majsterkowicza.

Ukośnica elektryczna
Ukośnica elektryczna

Pomimo, iż narzędzie nie posiada wielu funkcji spotykanych w droższych, profesjonalnych modelach, jego użycie pozwoliło mi na szybkie i precyzyjne cięcie listew przypodłogowych na dany wymiar i pod dowolnym kątem. Ukośnicę o podobnych parametrach można znaleźć TUTAJ.

Jak uciąć listwę pod kątem?

Stosując piłę ukośnicę elektryczną ucięcie listwy pod żądanym kątem nie stanowi większego problemu. Wystarczy zamocować listwę mdf w uchwycie, ustawić kąt np na 45o i uruchomić sprzęt. I tu uwaga – sprawdźmy, czy listwa lub inny docinany element jest dobrze zamocowany w uchwycie! Ja raz nie zwróciłem na to uwagi i jedynie szczęśliwy zbieg okoliczności uchronił mnie przed wypadkiem. Stolik obrotowy ukośnicy został uszkodzony i jego kawałek odleciał w nieznanym mi kierunku.

Uszkodzony stolik ukośnicy
Uszkodzony stolik ukośnicy

Pamiętajmy również o tym, żeby wymiar listwy przed docięciem narożnika, był nieco dłuższy od wymiaru ściany do której będziemy mocować listwę. Ja niestety pomyliłem się kilka razy i za wymiar docelowy przyjąłem wymiar ściany. Listwa okazywała się za krótka, jednak zawsze możemy ją wykorzystać w innym miejscu.

Docinanie listwy przypodłogowej
Docinanie listwy przypodłogowej

Generalnie docinając listwę w narożniku zewnętrznym zaczynam od ucięcia jej pod kątem. Potem od obciętej krawędzi zaznaczam sobie ołówkiem żądany wymiar końcowy i wykonuje proste cięcie.

Cięcie listwy przypodłogowej pod kątem 45 stopni
Cięcie listwy przypodłogowej pod kątem 45 stopni
Ukośnica elektryczna ustawiona na 45 stopni
Ukośnica elektryczna ustawiona na 45 stopni
Cięcie listwy przypodłogowej pod kątem prostym
Cięcie listwy przypodłogowej pod kątem prostym

Często się zdarza, że na obciętej krawędzi pozostają poszarpane kawałeczki białego lakieru. Należy je wygładzić papierem ściernym i można przystąpić do montażu. Ostatnim etapem jest akrylowanie listew mdf. Dzięki zastosowaniu akrylu, można pięknie zamaskować niedoskonałości po cięciu listew oraz szczeliny pomiędzy ścianą a listwą.


Pisałem już o tym we wpisie: Listwy mdf – akrylowanie narożników.

Docięta listwa
Docięta listwa
Krawędź po docięciu
Krawędź po docięciu
Narożnik zewnętrzny
Narożnik zewnętrzny

A Wy w jaki sposób radzicie sobie z docinaniem listew mdf?

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Poniżej link do filmu, gdzie można zobaczyć cięcie listew ukośnicą elektryczną:

www.pomyslnaremont/ukosnica

Więcej ciekawych filmów znajdziesz na moim kanale YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam!

2.3 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
4 lat temu

Świetnie!

Lukasz
Lukasz
4 lat temu

Witam.jaka tarcze zastosować do cięcia ukośnica elektryczna?

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Ja z kolei stosowałem klocki/kołki mdf do zakończeń i rogów. Cięcie taką piłą od strony mdf (nie od strony lakieru) odwdzięczyło się brakiem poszarpanych krawędzi.

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x