Filtr narurowy do wody

W jaki sposób poprawić jakość wody w naszym domu? To pytanie warto sobie zadać jeszcze na etapie wykonywania instalacji.

Woda dostarczana z wodociągów nie jest idealnie czysta i zawiera zazwyczaj pewne ilości cząstek stałych, piasku, mułu i innych drobnych zanieczyszczeń. Mogą one wpływać niekorzystnie na pracę drogich sprzętów gospodarstwa domowego, a odkładający się w rurach instalacji ciepłowniczej kamień, może uszkodzić nie tylko sam rurociąg, ale również kocioł gazowy, czy pompę ciepła.



Aby temu wszystkiemu zapobiec, należy zamontować na instalacji wody użytkowej odpowiedni filtr. W sprzedaży dostępna jest szeroka oferta urządzeń filtrujących wodę. W zależności od potrzeb i zasobności portfela, instalację możemy wyposażyć w gotowe systemy z aktywnym filtrem węglowym, wspomaganym przez promieniowanie UV, czy wielostopniowe układy wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy.

Ja zdecydowałem się jednak na jedno z najtańszych, ale równie skutecznych rozwiązań – a jest nim filtr narurowy z wkładem sznurkowym.

Dlaczego filtr narurowy?

Filtr narurowy to najczęściej wybierany sposób filtracji wody w domu. Jest łatwy w montażu i tani w eksploatacji. W zależności od naszych wymagań co do jakości wody, może filtrować wodę pojedynczo lub pracować dowolnych układach wyposażonych w różne wkłady.

Filtr narurowy
Filtr narurowy

W sprzedaży dostępne są różne typy wkładów filtracyjnych – każdy z nich działa inaczej na wodę, dzięki czemu możemy dobrać wkład zgodnie z naszymi potrzebami i efektem jaki chcemy uzyskać.

Najczęściej spotykane z nich to:

W tym wpisie pragnę pokrótce opisać jak samodzielnie wymienić wkład sznurkowy. Przedstawię także schematycznie w jaki sposób zamontować filtr na instalacji, tak by można było z niej korzystać podczas wymiany wkładu lub uszkodzenia filtra. Opiszę również, dlaczego warto stosować bakteriostatyczny dysk centrujący.

Jak działa filtr sznurkowy?

Główną rolą jaką spełnia filtr sznurkowy, jest zatrzymanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych takich jak piasek, muł i rdza. Wkład sznurkowy wykonany jest najczęściej z włókna polipropylenowego odpowiednio nawiniętego na rdzeń. Dzięki temu filtr charakteryzuje się wzrostem gęstości w kierunku rdzenia. Powoduje to, że większe zanieczyszczenia są zatrzymywane w zewnętrznej warstwie, natomiast drobniejsze bliżej rdzenia – wewnątrz.

Zabrudzony filtr sznurkowy
Zabrudzony filtr sznurkowy
Wkład sznurkowy od środka
Wkład sznurkowy od środka

Dzięki zastosowaniu filtra sznurkowego możemy skutecznie chronić drogie urządzenia grzewcze i inne sprzęty AGD przed uszkodzeniem.

Co ile wymieniać filtr do wody?

Żywotność filtra sznurkowego jest zależna od jakości i ilości przefiltrowanej wody płynącej w naszej instalacji. Zalecane jest, aby filtr wymieniać po przepracowaniu od 3 do 6 miesięcy. Poniżej zdjęcie filtra po 6 miesiącach eksploatacji. Pamiętajmy, że wkład sznurkowy jest przystosowany do pracy w temperaturach od 1°C do 52°C.

Wkład sznurkowy po 6 miesiącach użytkowania
Wkład sznurkowy po 6 miesiącach użytkowania

Filtr sznurkowy – mikronaż

Mikronaż wkładu określa wielkość cząstek, jaką filtr jest w stanie odfiltrować. Mikronaż dobierany jest w oparciu o stopień zanieczyszczenia wody. Generalnie zasada jest taka, że im mniejszy mikronaż – tym filtracja jest dokładniejsza. Jednak w przypadku doboru wkładu z małym mikronażem, który ma pracować z zanieczyszczoną wodą zawierającą np. dużo piasku – może dochodzić do szybkiego zapychania filtra.

Ponadto należy brać pod uwagę, że im drobniejszy (dokładniejszy) filtr sznurkowy, tym większy spadek ciśnienia na instalacji (około 0,1 – 0,2 bara dla wkładu 50μm) oraz większe ograniczenia dla przepływu wody.

Wkład piankowy 20 mikronów
Wkład piankowy 20 mikronów

Z reguły dla pierwszego stopnia filtracji zastosowanie mają wkłady o dużym mikronażu – 100 μm. Kolejne stopnie powinny być odpowiednio bardziej dokładne. To jakie wkłady zastosować na naszej instalacji, najlepiej jest dobrać doświadczalnie. Najczęściej dostępny mikronaż filtrów sznurkowych to: 1, 5, 10, 20, 50, 100.

Wkład sznurkowy 20 mikronów
Wkład sznurkowy 20 mikronów

Wkład piankowy czy sznurkowy?

Oprócz wkładów sznurkowych, równie popularne są wkłady wykonane z włókniny polipropylenowej, czyli tzw. wkłady piankowe. Dla obu rodzajów wkładów dostępny jest pełen mikronaż, oba równie skutecznie filtrują wodę. Jednak wkład piankowy charakteryzuje dość ograniczona chłonność. Po jej przekroczeniu wkład należy wymienić, aby nie uszkodzić filtra. Ponadto wkład piankowy, ze względu na swoją budowę może nieco bardziej obniżać ciśnienie wody. Warto więc sprawdzić, czy jego zastosowanie nie spowoduje zakłóceń w odbiorze wody.

Jak zamontować filtr narurowy?

Nie będę tu opisywał samego montażu filtra. Chcę jednak schematycznie pokazać jak można zabudować filtr na instalacji, aby swobodnie z niej korzystać nawet w przypadku uszkodzenia lub całkowitej wymiany filtra.

Filtr narurowy - montaż
Filtr narurowy – montaż

Jak widać na schemacie, nad filtrem zamontowany jest dodatkowy odcinek rury. To dodatkowe obejście to tzw. by-pass. Podczas normalnej pracy instalacji zawory przed oraz za filtrem są otwarte. Natomiast zawór na by-passie pozostaje zamknięty. Woda przepływa wówczas przez wkład ulegając filtracji i oczyszczeniu. W przypadku wymiany wkładu lub całego filtra zachodzi czasem potrzeba, by jednak woda dalej płynęła w instalacji. W tym momencie wykorzystujemy by-pass.

Wymiana wkładu sznurkowego
Wymiana wkładu sznurkowego

Zawory kulowe przed oraz za filtrem należy zamknąć. Zwór na obejściu jest otwarty, co umożliwia przepływ wody. Odcinek pomiędzy zaworami kulowymi jest nieczynny, dzięki czemu możemy spokojnie wymienić wkład.

Przy zgrzewaniu tego fragmentu instalacji pamiętajmy o prawidłowym położeniu zaworów względem trójników. W przeciwnym wypadku wymiana filtra może się nieco bardziej skomplikować.




Jak wymienić filtr sznurkowy?

Wymiana filtra sznurkowego nie jest trudnym zadaniem. Wcześniej najlepiej jest przygotować sobie specjalny klucz do odkręcania obudowy, nowy wkład oraz małe wiaderko lub miskę.

Klucz do filtra wody
Klucz do filtra wody

Na początku należy zamknąć dopływ wody. Zakręcamy w tym celu zawór przed oraz za filtrem. Operacja ta zapobiega wylaniu się wody z instalacji. Następnie za pomocą klucza odkręcamy korpus filtra – tu należy zwrócić uwagę, aby klucz przyłożyć prostopadle do obudowy. Podstawiamy wiaderko i opróżniamy filtr z wody. Jeżeli zależy nam by woda płynęła dalej, otwieramy zawór na by-passie.

Filtr narurowy - wymiana wkładu
Filtr narurowy – wymiana wkładu

Kolejnym krokiem jest wyjęcie wkładu i montaż nowego. Na tym etapie możemy również zastosować specjalny bakteriostatyczny dysk centrujący. Ułatwia on prawidłowe osadzenie wkładu w korpusie oraz dodatkowo zapobiega rozwojowi flory bakteryjnej.

Dysk bakteriostatyczny
Dysk bakteriostatyczny

Pierścienie wykonywane są w specjalnej technologii wykorzystującej nanosrebro. Woda przepływająca przez filtr wzbogacana jest przez cząsteczki srebra, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów. Dyski bakteriostatyczne dostępne są w różnych rozmiarach. Dla typowego filtra jaki tu prezentuję – czyli 10” odpowiedni jest pierścień o średnicy zew. w zakresie 85-95 mm. Średnica wkładu przewidziana dla takiego pierścienia to 40-70 mm. Ja przez przypadek kupiłem dysk do wkładów Big Blue, czyli nieco większy. Można go jednak rozciąć i dopasować do średnicy korpusu filtra.

Dysk do wkładu Big Blue
Dysk do wkładu Big Blue
Korpus przygotowany do montażu
Korpus przygotowany do montażu

Po umieszczeniu nowego wkładu i pierścienia, możemy odkręcić korpus. Jednak wcześniej warto posmarować wazeliną oringi uszczelniające. Mój model filtra posiada dwa oringi. Jeden na korpusie, drugi umieszczony jest w głowicy filtra. Ich poprawne ułożenie jest ważne i wpływa na zachowanie szczelność całego układu. Dokręcając korpus również starajmy się trzymać klucz prostopadle do filtra.

Oring uszczelniający korpus filtra
Oring uszczelniający korpus filtra
Wkład sznurkowy po wymianie
Wkład sznurkowy po wymianie

Na koniec pozostaje tylko odkręcić zawory odcinające i cieszyć się z czystej wody.

A Wy jakie wkłady najczęściej stosujecie w swoich domach? 

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco z ciekawymi informacjami polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zachęcam również do obejrzenia filmu, gdzie przedstawiam filtr narurowy z wymienionym wkładem sznurkowym:

www.pomyslnaremont.pl/wklad-sznurkowy

Więcej ciekawych filmów znajdziesz na moim kanale YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam!

 

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
5 lat temu

Nie wspomniano, że po zamknięciu zaworów na dolocie i wylocie filtra należy odkręcić wkręt na górnej części obudowy filtra w celu obniżenia ciśnienia . Bez tego będzie trudno odkręcic filtr!

Wojtej
Wojtej
4 lat temu
Reply to  sirczako

Witam, mam pytanie o ten wkret redukujący ciśnienie – u mnie to akurat guzik i wczoraj zaczął przepuszczać wodę. Ktoś ma jakiś pomysł co się stało i jak to naprawić?

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Wojtej

Zebrał się tam kamień i jakaś mała grudka wpadła nie tam gdzie potrzeba, trzeba starać się przeczyścić, mi się udało…

Michał
Michał
3 lat temu

Dobry pomysł na wstępne oczyszczenie doprowadzonej wody do nieruchomości. W kuchni przydałby się drugi filtr usuwający zanieczyszczenia chemiczne.

Marcin
Marcin
3 lat temu

Posiadam takie same filtry jak w tym opisie. Dzisiaj zabrałem się za wymianę i….nie dam rady ich odkręcić, czego nigdy nie było. Ze wszystkiego połamał się nawet klucz. Co zrobić z tym problemem? W którą stronę odkręca się filtry, bo już zgłupiałem (jak dobrze pamiętam to w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara, tak?).

Last edited 3 lat temu by Marcin
Marcin
Marcin
3 lat temu

Witam, czy filtr może być zamontowany do góry nogami? Niestety przy hydroforze nie mam innej możliwości.

bożydar
bożydar
2 lat temu

Uwaga kolejna, przy wkręcaniu obudowy z nowym wkładem należy zalać całość wodą tak aby wyeliminować jak najwięcej powietrza z układu. Na obudowie zwykle jest odpowietrznik ale ma on swoją wydajność i niestety gdy zbyt szybko napełnimy wodą filtr po zmianie duża ilość powietrza może dostać się do dalszych układów – takie zapowietrzenie w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia pieca ( kotła gazowego lub pompy ciepła – tu też uwaga mają one odpowietrzniki ale do prawcy ciągłej mają one małe wydajności – zwykle odpowietrza się układy na kotłach specjalnym programem odpowietrzającym ( w sterowniku kotła przy odpowiedniej konfiguracji zaworów )… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by bożydar
Bartek
Bartek
2 lat temu

srebro niestety jest szkodliwe dla organizmu człowieka, nie zdecydowałbym sie na ten filtr antybakteryjny w przypadku wody pitnej. Dobry artykuł!

Rafal
Rafal
2 lat temu

Witam serdecznie. Kopię po necie i nic nie udało mi się znaleźć na problem ktory mam poraz kolejny z filtrem sznurkowy. Albo to tak niekorzystny dla producenta temat i problem ze wujek Google to od razu blokuje albo nikt jeszcze tego problemu nie opisał a mianowicie nowy filtr prosto że sklepu, kolejnego i nie pierwszego smierdzi intensywnie nieprzyjemnie chemią. Zasmradza wodę i zmienia jej posmak. Coś jak pestycydy. Proszę o pomoc. Wywaliłem kolejny i zastąpię go w szeregu innym. Np piankowym przed kolejnymi. Pozdrawiam

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

14
0
Would love your thoughts, please comment.x