Oświetlenie podszafkowe LED do kuchni

Oświetlenie podszafkowe LED to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które pomaga przy codziennych pracach w kuchni.

Dobre oświetlenie blatów roboczych ułatwia przygotowywanie potraw oraz wykonywanie innych czynności związanych z gotowaniem. 

Typowa, wisząca lampa w kuchni, nie zawsze zapewni nam dobre doświetlenie wszystkich zakamarków w tym pomieszczeniu. W niektórych miejscach będzie więc niedostateczna ilość światła, w innych będziemy je zasłaniać swoim własnym cieniem.

Dlatego dobór odpowiedniego i praktycznego oświetlenia w kuchni jest dość istotną sprawą i warto go zaplanować już na etapie projektu kuchni.

Zaoszczędzi nam to później czasu i niepotrzebnej, dodatkowej pracy.



Ładne podświetlenie kuchennych dekoracji nadaje także ciekawy wygląd całemu pomieszczeniu.

Do wyboru są różne systemy doświetlania kuchni, a najczęściej spotykane to te z wykorzystaniem taśm LED, lampy punktowe, lampy podszafkowe, lampy wiszące, kinkiety, neony i wiele innych.

Dodatkowo systemy te mogą być sterowanie ręczne, automatycznie, mogą być wyposażone w bezprzewodowe regulatory natężenia i barwy światła, aplikacje do sterowania oraz inne nowoczesne i inteligentne rozwiązania.

Wszystko to sprawia, że łatwo skomponować zestaw oświetlenia, który każdy z nas będzie mógł dopasować do własnego nastroju, czy pory dnia.

Ja również stanąłem przed zadaniem doświetlenia roboczej części blatu w kuchni. Mój wybór padł na tradycyjną taśmę LED umieszczoną w profilu aluminiowym.

 

Oświetlenie podszafkowe LED w kuchni
Oświetlenie podszafkowe LED w kuchni

W tym wpisie przedstawię więc krok po kroku jak mnie udało się zamontować oświetlenie podszafkowe led 12v, uruchamiane przy pomocy włącznika bezdotykowego.

Oświetlenie podszafkowe LED z czujnikiem ruchu

Profil do taśmy LED

Sam montaż oświetlenia podszafkowego LED nie jest zbyt skomplikowany. Jednak już na etapie projektowania kuchni i montażu mebli, warto zaplanować sobie gdzie będą dodatkowe źródła światła i przewidzieć w tych miejscach kable do przyłączenia do instalacji.

Zaoszczędzi nam to później ewentualnych przeróbek  w samej instalacji elektrycznej oraz w zamontowanych już meblach.

Tak więc w miejscu gdzie zaplanowałem montaż profilu do taśmy LED miałem już wyprowadzony kabel.

Jak zamontować taśmę LED po szafką w kuchni?
Jak zamontować taśmę LED po szafką w kuchni?

Profil aluminiowy LED spełnia kilka ważnych funkcji. Oprócz tego że chroni taśmę przed uszkodzeniem i nadaje pewnej estetyki całości, to jego bardzo ważnym zadaniem jest odprowadzenie temperatury, którą wydzielają świecące diody. 

Wybór profili aluminiowych LED jest dość szeroki. Do najczęściej spotykanych należą profile:

  • nawierzchniowe
  • wpustowe
  • schodowe
  • gięte

Każdy z nich oferowany jest w różnych wariantach wykończeniowych takich jak np.:

  • aluminium surowe
  • malowane proszkowo
  • anodowane

Ja wybrałem typowy, nawierzchniowy profil aluminiowy do taśmy LED o szerokości 22 mm i wysokości 6 mm. Prezentuje się całkiem dobrze, jednak gdybym dziś projektował kuchnię, to prawdopodobnie zdecydowałbym się na profil wpuszczany w przygotowany wcześniej w meblach rowek.

Profil aluminiowy do taśm LED - 22x6mm
Profil aluminiowy do taśm LED – 22x6mm

Jak zamontować profil LED?

Profil LED można zamontować na wiele sposobów. Sam montaż wynika często z samej budowy i kształtu profilu. Np. przy profilach kątowych H stosowane są specjalne uchwyty montażowe, które pozwalają na zamontowanie profilu pod różnymi kątami. Uchwyty są przykręcane wkrętami. Dzięki temu, że profil można ustawić pod kątem np. 60 stopni, da się uzyskać ciekawe efekty świetlne. Takie rozwiązanie w postaci uchwytów pozwala także na szybki demontaż profilu.

Profil kątowy H
Profil kątowy H

Jednak profile LED są najczęściej montowane dwoma sposobami:

  • przy pomocy wkrętów,
  • lub za pomocą taśmy dwustronnej.

Tak jak wspomniałem wcześniej – wybrałem tradycyjny profil aluminiowy z płaskim spodem. Obydwie metody zdadzą więc egzamin w takim przypadku. 

Montaż profilu z użyciem taśmy dwustronnej to skuteczne i proste rozwiązanie, jednak wymaga oczywiście wcześniejszego przygotowania podłoża. 

Pamiętajmy więc o odtłuszczeniu i oczyszczeniu zarówno powierzchni szafki jak i samego profilu. 

Kiedy już to zrobimy, w pierwszej kolejności naklejamy taśmę na profil, a następnie montujemy całość w wybranym miejscu.

Początkowo zakładałem, że pod szafką zamontuję profil właśnie przy pomocy taśmy dwustronnej. Jednak przeglądając różne fora internetowe, znalazłem kilka wpisów i komentarzy, że po jakimś czasie klej na taśmie puszcza i profile odklejają się.

Uznałem, że montaż za pomocą małych wkrętów będzie pewniejszym rozwiązaniem. Tu należy jednak wspomnieć, że decydując się na ten sposób montażu musimy zwrócić uwagę, aby główka wkręta nie wystawała zbytnio co może wpłynąć na żywotność taśmy LED

Dlatego idealnie jest, kiedy listwa ma odpowiednio przygotowane wcześniej otwory pasujące kształtem do łba wkręta. Po przykręceniu listwy, łeb wkręta schowa się i zrówna z powierzchnią profilu. Unikniemy w ten sposób wybrzuszeń na taśmie LED

Tak więc w wyznaczonych wcześniej miejscach wykonałem małym wiertłem otwory, które delikatnie rozwierciłem przy pomocy fazownika (pogłębiacza do metalu).

Profil aluminiowy do taśmy LED
Profil aluminiowy do taśmy LED

Tak przygotowany profil LED, docięty na odpowiednią długość możemy przykręcić do spodu szafki w miejscu, które najbardziej nam odpowiada.

Oświetlenie podszafkowe - miejsce montażu profilu LED
Oświetlenie podszafkowe – miejsce montażu profilu LED
Przykręcony profil LED
Przykręcony profil LED

Włącznik bezdotykowy LED – montaż

Kolejną sprawą, którą warto zaplanować przed samym montażem, jest sposób w jaki będziemy zapalać diody LED. 

Do wyboru jest kilka rozwiązań – ja wybrałem włącznik bezdotykowy LED. Początkowo zaopatrzyłem się w model pokazany na zdjęciu poniżej.

Włącznik bezdotykowy LED - SR3W1
Włącznik bezdotykowy LED – SR3W1

Jest to włącznik, który posiada trzy funkcje – sensor dystansowy,  sensor ściemniania i rozjaśniania oraz sensor ruchu.

W funkcji sensor dystansowy możemy zapalać lub gasić oświetlenie LED przez zamknięcie lub otwarcie drzwiczek szafki kuchennej. 

Jeśli szafka jest zamknięta i jest w zasięgu sensora to światło gaśnie. Jeżeli szafka jest otwarta, a sensor jej nie widzi – światło się zapala.

Ciekawą funkcją tego włącznika jest możliwość rozjaśniania i ściemniania światła. Jeżeli przyłożymy dłoń do czujnika i przytrzymamy ją dłużej niż sekundę, to światło zacznie się ściemniać, aż do całkowitego wyłączenia.

Przy dłuższym trzymaniu dłoni oświetlenie się włączy i światło będzie narastać, aż do pełnej jasności.

Usuwając dłoń powodujemy, że światło pozostanie na danym poziomie jasności. 

W funkcji sensor ruchu włączamy i wyłączamy oświetlenie szybkim ruchem w pobliżu sensora. 

Poszczególne funkcje wybieramy ustawiając specjalny przełącznik w pozycji 1,2 lub 3.

Przełącznik funkcji włącznika bezdotykowego
Przełącznik funkcji włącznika bezdotykowego

Przy montażu warto zwrócić uwagę, aby końcówka sensora była równoległa do krawędzi powierzchni na której jest zainstalowany czujnik.



Jak podłączyć włącznik LED bezdotykowy?

Jednak przeglądając swego czasu internet i szukając sposobów na zamontowanie włącznika, moją uwagę zwrócił model z delikatnym podświetleniem LED.

Jako, że w kuchni mam zamontowany włącznik światła z niebieskim podświetleniem LED uznałem, że może to ciekawie wyglądać.

Model który ostatecznie wykorzystałem do włączania oświetlenia podszafkowego w kuchni to AE-WLPR-60 firmy GTV.

Włącznik bezdotykowy LED z podświetleniem
Włącznik bezdotykowy LED z podświetleniem

Jego podstawowe dane techniczne to:

  • napięcie zasilające 12 V DC
  • maksymalne obciążenie prądu: 5A
  • maksymalne obciążenie wyłącznika: 60W
  • wymiary (długośćxszerokość): 47×90 mm

Montaż jest bardzo prosty i zajmuje dosłownie kilka minut. Zaczynamy od przylutowania taśmy LED. Do tego celu należy wykorzystać punkty lutownicze oznaczonych jako LED. 

Pamiętamy, aby połączyć plus z plusem i minus z minusem.

W kolejnym kroku do punktów lutowniczych oznaczonych 12V należy przylutować przewody zasilające 12 V, pamiętając także o odpowiedniej polaryzacji.

Ostatni krok to przyklejenie włącznika w wybranym miejscu wewnątrz profilu aluminiowego. 

Do tego celu służy klejąca taśma dwustronna, która jest dołączona do zestawu. 

Przed przyklejeniem włącznika, pamiętajmy również o dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni. 

Jak działa włącznik bezdotykowy LED?

Zasada działania włącznika jest bardzo prosta – pierwsze dotknięcie w okolicy świecącej diody powoduje załączenie się taśmy LED i podświetlenie szafki.

Po włączeniu niebieska dioda gaśnie. 

Kolejne dotknięcie powoduje wyłączenie źródła światła i niebieska dioda znów się zapala.

Oświetlenie podszafkowe LED - taśma wyłączona
Oświetlenie podszafkowe LED – taśma wyłączona
Oświetlenie podszafkowe LED - taśma włączona
Oświetlenie podszafkowe LED – taśma włączona

Oczywiście, aby cały układ działał prawidłowo – zasilacz 12V musimy także podłączyć do instalacji elektrycznej w naszym domu.

Ja przed wykonaniem mebli kuchennych, wypuściłem nad szafką kabel z instalacji 230V, tak więc sam zasilacz LED znajduję się na górze szafki i jest tym samym niewidoczny.

Zasilacz od LED - 12V
Zasilacz od LED – 12V

Ceneo.pl

Ceneo.pl

Jak przykleić taśmę LED?

Taśma LED, którą montowałem w kuchni jako podświetlenie, na stronie bez diod pokryta była warstwą kleju ummożliwiającą przyklejenie jej do różnych powierzchni.

Jednak od momentu zakupu taśmy do czasu jej montażu upłynęło sporo czasu i miejscami było widać, że klej już nie trzyma. 

Dlatego też, aby w prawidłowy sposób przykleić ją do aluminiowego profilu i mieć pewność, że nie odklei się następnego dnia – sięgnąłem po taśmę VHB.

Do czego służy taśma VHB?

Taśmy VHB to bardzo ciekawe produkty, znajdujące szereg zastosowań w wielu dziedzinach naszego życia. 

Wykorzystywane są między innymi w transporcie, przemyśle metalowym, budowlanym, elektronicznym oraz w wyposażeniu gospodarstw domowych.

Taśmy te znajdują tak szerokie zastosowanie ponieważ są odporne na wysokie oraz niskie temperatury, drgania, promieniowanie UV. 

Można nimi łączyć różne materiały, a w przeciwieństwie do śrub czy nitów mogą także stanowić swego rodzaju uszczelnienie przed warunkami atmosferycznymi.

Nadają się do łączenia:

  • aluminium
  • stali
  • tworzyw sztucznych
  • szkła
  • elementów malowanych, w tym proszkowo

Są łatwe w użyciu, a ich dodatkową zaletą jest to, że można je przycinać do wybranych kształtów i rozmiarów.

Dzięki temu znajdują zastosowanie w wielu niestandardowych miejscach.

Taśma którą wykorzystałem pochodziła z serii GPH, czyli akrylowych  taśm dwustronnych ogólnego przeznaczenia. 

Taśma charakteryzuje się wysoką odpornością temperaturową – nawet do do 230° C dla krótkich czasów ekspozycji.

Opisywany model zapewnia doskonałą przyczepność oraz odpowiednie dopasowanie do nierównych powierzchni.

Jak przykleić taśmę VHB?

Użycie taśmy jest bardzo proste. Powinniśmy jednak pamiętać, aby powierzchnia do której będziemy ją mocować była odpowiednio wyczyszczona i odtłuszczona.

Ja przed przyklejeniem taśmy LED do profilu, jego aluminiową powierzchnię wyczyściłem przy pomocy specjalnej chusteczki izopropylowej.

Chusteczka izopropylowa do taśma VHB
Chusteczka izopropylowa do taśma VHB

Chusteczka nasączona jest czystym roztworem w skład którego wchodzi woda i izopropanol.

Płyn jest bezbarwny i bardzo szybko odparowuje z czyszczonej powierzchni nie pozostawiając żadnych śladów.

Po przyklejeniu taśmy VHB do profilu, możemy ściągnąć czerwoną taśmę zabezpieczającą drugą stronę z klejem i połączyć ją z taśmą LED.

Oświetlenie podszafkowe LED - przyklejona taśma VHB
Oświetlenie podszafkowe LED – przyklejona taśma VHB
Oświetlenie podszafkowe LED - przyklejona taśma LED wraz z włącznikiem
Oświetlenie podszafkowe LED – przyklejona taśma LED wraz z włącznikiem

Prace opisywane w tym poście wykonałem kilka miesięcy temu. Jak do tej pory taśma trzyma na całej długości i nie zauważyłem żadnych miejsc w których by się odklejała.

Prezentowane podświetlenie blatu roboczego w kuchni sprawdza się bardzo dobrze. Jest dyskretne, światło równomiernie rozjaśnia całą jego powierzchnię i jednocześnie sprawia, że całe wnętrze nabiera ciekawego wyglądu.

Układ pobiera niewiele energii przez co można go polecić osobom ceniącym sobie energooszczędność. 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x