Listwa progowa aluminiowa. Mój pomysł na nietypowe progi.

Listwa progowa pozwala na estetyczne połączenie dwóch rożnych rodzajów podłóg.

Jest elementem, który montujemy zazwyczaj po ułożeniu gresu lub paneli oraz osadzeniu drzwi. 

Montaż listwy progowej nie jest skomplikowany, nie wymaga fachowej wiedzy ani specjalistycznych narzędzi. Możemy z powodzeniem sami podjąć się tego zadania.

Wydawać by się mogło, że największym problemem będzie tutaj wybór odpowiedniego koloru.

Ja również tak uważałem, aż do momentu w którym przyszło mi zamontować listwy progowe w moim domu. Niestety, ale przy tej prostej czynności napotkałem szereg utrudnień wynikających z niedociągnięć powstałych podczas budowy domu.Krzywy strop

Moje problemy z montażem wynikały z tego, że oba stropy posiadały delikatny spadek w jednym kierunku. Były po prostu krzywe. Nie wiem z czego to wynika, ponieważ nie budowałem budynku od podstaw – nabyłem nieruchomość w stanie deweloperskim zamkniętym.

Jeszcze przed etapem wylewek i montażem instalacji ogrzewania podłogowego, przyjechał do mnie przedstawiciel firmy wykonującej instalacje i sprawdził w kilkunastu miejscach poziom “chudziaka”. Według jego pomiarów nie było zbyt wielkich różnic.

Po ułożeniu styropianu i pętli podłogówki, do pracy przystąpiła ekipa od wylewek. Oni już nie sprawdzali poziomów – teoretycznie wszystko miało być OK.

Niestety, ale podczas wykonywania podłóg okazało się, że grubość wylewki staje się coraz mniejsza w miarę jak fachowcy przesuwali się z jednego końca domu w drugi. W pewnym momencie jej grubość wynosiła mniej niż 50 mm.

Przy ogrzewaniu podłogowym prawidłowo wykonana wylewka to podstawa. Zaleca się, aby na rurami było około 50 mm betonu lub jastrychu. Ja w pewnych miejscach już tyle nie miałem. Cóż było zrobić – podjęliśmy decyzje, że w dolnej łazience i dwóch pokojach na górze, będą wykonane progi. Pozwoliło to zwiększyć grubość betonu do ok. 60 mm.

Tym sposobem powstały niepraktyczne i nieestetyczne uskoki, które przyszło mi teraz ładnie wykończyć.

Listwa progowa
Niejednorodna grubość wylewki betonowej

 

Różny poziom podłogi
Różny poziom podłogi

Listwa progowa do różnicy poziomów

Listwa progowa do różnicy poziomów wydawała się być tutaj idealnym rozwiązaniem. Brałem pod uwagę model jak na zdjęciu poniżej, który pozwala na łączenie podłóg o różnicy poziomów dochodzącej do 20 mm.

 

Próg najazdowy
Próg najazdowy www.salag.com

Inną opcją mogła być listwa najazdowa samoprzylepna – dopuszczalna różnica w poziomach podłóg może wynosić w tym przypadku 11 mm.

Listwa progowa samoprzylepna
Listwa progowa samoprzylepna www.elistwy.pl

Niestety, ale po zmierzeniu okazało się, że wysokości progów wynoszą od ok. 20 do 25 mm. Więc żadne z tych rozwiązań nie wchodziło w grę. Ponadto kształt pierwszej listwy mógłby powodować kolizję z dolną krawędzią drzwi podczas ich zamykania.

Postanowiłem więc, że kupię najzwyklejszą listwę progową i spróbuję ją “jakoś” zamontować.

Listwa progowa do paneli
Listwa progowa do paneli

Jak zamontować listwę progową?

Listwy progowe w zależności od przeznaczenia mają różne kształty. Do najbardziej popularnych należą dwa rodzaje: listwy płaskie – dla podłóg o jednakowych poziomach oraz listwy wygięte w kształt łuku, które pozwalają w na niewielką niwelację różnicy poziomów. Oba typy wykonane są najczęściej z aluminium lub PVC.

Podstawowe metody montażu listew progowych to:

  • montaż na klej
  • użycie kołków montażowych (wkrętów)

Listwa przykręcana

Niektóre listwy posiadają od spodu specjalnie wyprofilowaną szynę, w której umieszcza się wkręty o łbie w kształcie litery “T”. Przy tym rozwiązaniu kołki montażowe są niewidoczne oraz nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych otworów w listwie. Jest to praktyczne i estetyczne.

Szyna pod kołki montażowe
Szyna pod kołki montażowe

Należy pamiętać, aby między łączonymi podłogami zostawić ok. 15-20 mm luzu. W tej przestrzeni wiercimy w rozstawie co około 30 – 40 cm odpowiedniej głębokości otwory. Kołki skrajne umieszczamy w odległości około 10-15 cm od ościeżnicy drzwi lub ściany.

Jeśli ktoś podobnie jak ja, ma ułożone ogrzewanie podłogowe to powinien uważać podczas przygotowywania otworów. Najlepiej jest udokumentować sobie wszystko wcześniej i wykonać serię zdjęć z rozstawem rur. W przyszłości przy tego typu pracach, mogę się one okazać bardzo pomocne.

Kolejnym krokiem jest docięcie listwy na odpowiednią długość. Przydatnym narzędziem okaże się tutaj szlifierka kątowa. Ja od kilku lat z powodzeniem używam małej i poręcznej szlifierki Makita GA5030. Więcej o narzędziach których używam przeczytasz we wpisie TUTAJ.

Nie starajmy się dopasować listwy idealnie na wymiar. Pozostawienie 1-2 mm luzu na stronę, pozwoli na jej swobodną pracę.

Szlifierka Makita GA5030
Szlifierka Makita GA5030


Ostatnim etapem montażu jest umieszczenie kołków w szynie i rozstawienie ich zgodnie z wcześniej przygotowanymi otworami. Z wyczuciem wciskamy listwę ręką na tyle, ile możemy. Gdy opór jest zbyt duży, dobijamy listwę np. gumowym młotkiem, tak by nie uszkodzić i zarysować jej powierzchni.

 Kołki montażowe
Kołki montażowe
Młotek gumowy
Młotek gumowy

Listwa płaska

Niektóre listwy posiadają fabrycznie wywiercone otwory pod kołki montażowe. Najczęściej są to listwy płaskie (dywanowe) stosowane np. do łączenia wykładzin podłogowych, gdzie oprócz maskowania niedoskonałości, chronią również wykładzinę przed rozwarstwianiem.

Listwa jest przykręcana od góry co powoduje, że łby wkrętów są widoczne. Tu do montażu należy podejść w nieco inny sposób. Jako że otwory są już wykonane, musimy najpierw dociąć listwę na dany wymiar, a następnie bardzo precyzyjnie zaznaczyć miejsca pod kołki montażowe.

Po wywierceniu otworów i osadzeniu kołków, dokręcamy listwę wkrętami. Róbmy z wyczuciem, ponieważ przy użyciu zbyt dużej siły, listwa może się bardzo łatwo odkształcić. W prawidłowo zamontowanej listwie łby wkrętów nie powinny wystawać.

Płaska listwa progowa
Płaska listwa progowa

Listwa progowa regulowana

Ciekawym przykładem jest listwa dwuczęściowa – tzw. listwa progowa regulowana. W skład zestawu wchodzi ozdobny profil główny oraz listwa mocująca. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest regulowanie wysokości oraz kąta nachylenia profilu. Taki model listwy może zniwelować różnice w wysokości dochodzące do 6 mm.

Montaż polega na przytwierdzeniu do podłoża listwy mocującej za pomocą mocnego kleju lub przykręceniu jej wkrętami. Następnie profil główny wciskamy w specjalną szynę montażową profilu mocującego.

Listwa progowa regulowana
Listwa progowa regulowana

Listwa progowa bez wiercenia

Pomimo takiej różnorodności profili, zdecydowałem się jednak na zwykłą listwę podłogową. Chciałem zamontować ją po skosie wynikającym z różnicy poziomów. Progi powstałe podczas wykonywania wylewki miały różną wysokość. Przy niższych taka listwa wyglądała nawet całkiem dobrze. Przy wyższych już nieco mniej.

Ostatecznie w ten sposób wykończyłem tylko jeden próg. Niestety, ale kołki montażowe dostarczone w zestawie były za krótkie. Musiałem więc samodzielnie wykonać otwory oraz zastosować dłuższe wkręty.

Zamontowana listwa progowa
Zamontowana listwa progowa

Do tematu postanowiłem wrócić później. Jednak czas mijał i mijał, a progi dalej straszyły. W jednym z marketów budowlanych wpadły mi w oko aluminiowe profile o różnych kształtach. Srebrne, matowe kątowniki idealnie nadawały się do wykonania listwy progowej. Są dostępne w kilku rozmiarach, więc mogłem je dopasować do wysokości danego progu.

Kątownik aluminiowy
Kątownik aluminiowy

Aby całość wyglądała estetycznie, do montażu postanowiłem użyć kleju. W często użytkowanym pomieszczeniu wystający próg, będzie narażony na uderzenia przez wchodzące osoby. Jest to raczej normalne zjawisko.

Mocowanie na kołki jest pewniejsze, jednak ja nie chciałem wiercić otworów –  ze względu na ogrzewanie podłogowe oraz gres, który miałem ułożony na parterze. Musiałem tu więc zastosować dobrej jakości klej, pasujący zarówno do paneli oraz płytek. Mój wybór padł na klej Pattex One for All, który doskonale łączy ze sobą prawie wszystkie materiały.

Jest to klej o wysokich parametrach technicznych, jednak aby dobrze spełniał swoją rolę należy wcześniej odpowiednio przygotować klejone powierzchnie. Muszą być one czyste, suche i odtłuszczone. Od położenia pierwszego progu minęło już prawie dwa lata. Jak do tej pory nic się nie odkleiło, więc mogę śmiało polecić ten produkt.

Klej Pattex One for All
Klej Pattex One for All

Na ogrzewaniu podłogowym podłoga kurczy się i rozszerza wraz ze zmianą temperatury. Pisałem o tym nieco we wpisie – Dylatacje do glazury. Profile należy więc przykleić w odpowiedni sposób, tak aby mogły pracować wraz z podłogą.

Montaż listwy progowej z kątowników

Poniżej kilka zdjęć i krótki opis z montażu progu z aluminiowych kątowników przyklejonych do podłogi wykończonej panelami.

Miejsce montażu progu aluminiowego
Miejsce montażu progu aluminiowego

Kształtowniki aluminiowe, które kupiłem w markecie budowlanym miały długość 1 m. Musiałem więc je lekko skrócić. Otwór w świetle drzwi pokojowych ma szerokość 800 mm. Aby jednak ładnie dopasować profil do ościeżnicy, wymiar docinki wynosił 825 mm.

Wymiar ościeżnicy
Wymiar ościeżnicy
Listwa progowa - wymiar docięcia
Listwa progowa – wymiar docięcia

Ponadto, aby uniknąć powstania nieestetycznych szczelin w miejscu styku z opaską, zachodzi czasem potrzeba niewielkiego podcięcia krawędzi listwy.

Profil aluminiowy
Profil aluminiowy
Listwa progowa - dolny profil
Listwa progowa – dolny profil

Po przygotowaniu profili, sprawdzamy „na sucho”, czy wszystko ładnie pasuje. Gdy efekt nas  zadowala, możemy przystąpić do etapu klejenia.Ja robię to w ten sposób, że na początku przyklejam dolny kątownik. Dociskam go niewielkim obciążeniem, by lepiej przylegał do podłogi. Czekam, aż klej całkowicie wyschnie i podobnie postępuję z górnym profilem. Nie sklejam kształtowników ze sobą. Zostawiam między nimi minimalny luz. Podłoga z paneli, to jak wiadomo podłoga pływająca. Tak zamontowana listwa powinna pozwolić na jej prawidłową pracę.

Listwa progowa - montaż dolnego profilu
Listwa progowa – montaż dolnego profilu
Listwa progowa aluminiowa
Listwa progowa aluminiowa

Podobna listwa progowa aluminiowa, została również wykonana przeze mnie w dolnej łazience oraz w drzwiach wiatrołapu.

Próg w dolnej łazience
Próg w dolnej łazience
Listwa w wiatrołapie
Listwa w wiatrołapie

Nie jest to oczywiście jedyny sposób na tego typu progi. Różnorodność materiałów wykończeniowych dostępnych w sprzedaży, pozwala na wykorzystanie wielu innych, często gotowych rozwiązań.

Mam jednak nadzieję, że wpis będzie pomocny i okaże się inspiracją dla niektórych w Was. 

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco z ciekawymi informacjami polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zapraszam również do odwiedzenia mojego kanału na YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam!

4.5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mags
Mags
4 lat temu

Super pomysl z tymi dwoma katownikami. Skonczylismy wlasnie podlogi i w jednym pomieszczeniu powstal uskok (myslalam ze beda w nim panele podczas gdy zrobilam zywice a wysokosc wylewki byla pod panele). Zastosujemy to rozwiazanie bo wyglada bardzo estetycznie. Dziekuje bardzo!

Piotr
Piotr
4 lat temu

rewelacyjny pomysł, chyba bym na to nie wpadł, stracił czas i kupił profil regulowany, który nie spełniłby oczekiwań. Pomogłeś mi rozwiązać problem. Wielkie dzięki!!!

Marcin
Marcin
3 lat temu

Świetny pomysł ! Szukałem sposobu i pomysłu na to samo przy wejściu do mieszkania i znalazłem dziękuję 😊

Barbara
Barbara
3 lat temu

Dokładnie tak zrobiłam zanim tu trafiłam. Zamówiłam kątowniki w malowany mi pod zamówienie kolorze.

Michał
Michał
1 rok temu

Mistrzostwo z tymi kątownikami, dzięki!

Dota
Dota
1 rok temu

W jaki sposób Pan zamontował ościeżnicę przy tej różnicy wysokości? Mam problem, bo u mnie różnica miedzy pomieszczeniami bedxie wynosić 0.5 cm oraz 1, 4 cm, dodatkowo niestety u mnie drzwi muszą być zamontowane po stronie wyższej podlogi… Montażysta powiedział, że oscieżnica bedzie wisiała nad podlogą te 0.5 i 1,4 cm i że nie da się tego zasłonić opaską :((

Henryka
Henryka
1 rok temu

Witam
Świetny pomysł.
Gdzie można kupić te listwy,które są na ostatnich dwóch zdjęciach.

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

11
0
Would love your thoughts, please comment.x