Zgrzewanie rur z PP-R – zanim zaczniesz

Samodzielnie zgrzewanie i zaprojektowanie instalacji wody użytkowej może dla niektórych z nas wydawać się trudnym zadaniem.

Szczerze mówiąc ja sam, pomimo iż podejmuje się wykonania wielu różnych prac domowych miałem obawy, czy wszystko uda mi się poprawnie wykonać, a instalacja będzie szczelna.

Dziś po kilku latach od wykonania ostatniego zgrzewu, nie stwierdzam żadnych większych problemów. Woda jest dostarczana w odpowiedniej ilości do wszystkich urządzeń domowych, nie ma spadków ciśnienia, nie zauważyłem również żadnych wycieków.   



Jednak aby wszystko poprawnie działało, poza samym zgrzewaniem i właściwym montażem instalacji, powinniśmy pamiętać jeszcze o kilku równie istotnych zagadnieniach. Często są one pomijane – mniej lub bardziej świadomie, co może skutkować pojawieniem się różnych problemów w przyszłości.

Poniżej chcę przypomnieć kilka ważnych wg mnie wskazówek oraz opisać w skrócie te rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem samego zgrzewania.

Transport i składowanie rur z PP-R

Podczas budowy domu trudno jest utrzymać idealny porządek. Wiele prac często prowadzimy równolegle, a różne materiały są porozrzucane w kątach nowo powstającego domu.

Ja zawsze miałem problem z utrzymaniem ładu podczas prac remontowych. Czasami wyglądało to jak na zdjęciu poniżej.

Bałagan na budowie
Bałagan na budowie

Rury wykonane z PP-R są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia i nieprawidłowe składowanie. Dlatego tak ważne jest, by miejsce w którym będą przetrzymywane zapewniało ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz szkodliwym działaniem promieni UV.

Bardzo istotnym czynnikiem jest temperatura składowania materiału. Zaleca się by była wyższa od 5oC. Wynika to z faktu, że materiał z którego są wykonane rury i kształtki jest o wiele bardziej kruchy w niższych temperaturach. Podczas niewłaściwego przenoszenia, czy transportu może więc łatwo ulec uszkodzeniu.

Pamiętajmy również, aby nie przechowywać w pobliżu składowanych rur rozpuszczalników, farb, czy innych substancji chemicznych mogących niekorzystnie oddziaływać na plastik.

Rury z których będziemy zgrzewać instalację nie mogą leżeć na ziemi byle jak. Powinny być podparte na całej swej długości, ponieważ łatwo ulegają odkształceniu. Warto je zatem ułożyć na podkładkach oraz zabezpieczyć ich końce – zapobiegnie to przypadkowemu dostaniu się do środka czegoś, co może spowodować późniejsze zatkanie rurociągu. Unikajmy również przechowywania ich przy źródłach ciepła. Jak wiadomo wysoka temperatura również wpływa niekorzystnie na polipropylen.

Temperatura montażu instalacji zgrzewanych

Większość prac wykończeniowych w domu wymaga, by zachowane były określone warunki w jakich są wykonywane. Zgrzewanie rurociągów nie jest tu wyjątkiem. Dlatego też bardzo ważna jest temperatura otoczenia podczas montażu instalacji z tworzyw sztucznych. Biorąc pod uwagę sam proces zgrzewania zalecane jest, aby temperatura była nie niższa niż 5oC. Dlaczego? Otóż w niskich temperaturach istnieje większe ryzyko, że podczas cięcia rury dojdzie do jej  pęknięcia wzdłużnego. W szczególności, gdy używamy do tego celu tępych nożyc lub innych narzędzi. Takie pęknięcie materiału można zauważyć poprzez oględziny uciętego końca. Warto coś takiego wcześniej wyłapać i uchronić się przed późniejszym wyciekiem.

Cięcie rur PP-R
Cięcie rur PP-R

Zginanie rur PP-R

Czasami zachodzi potrzeba lekkiego wygięcia zgrzewanego odcinka. Jest to oczywiście dopuszczalne, jednak w celu podgrzania giętego elementu nie wykorzystujemy otwartego ognia, czy gorącego powietrza. Bez wcześniejszego nagrzewania można wyginać rury, gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż +15oC. Zasadą jest, że minimalny promień gięcia dla rur o średnicach w zakresie 16-32 mm powinien wynosić 8 średnic wyginanej rury.

Mijanka (obejście) PP-R

W przypadku, gdy musimy przejść nad istniejącą już instalacją warto wykorzystać gotowe rozwiązanie jakim jest mijanka, zwana również obejściem PP-R. Jest to wygięty fabrycznie krótki odcinek rury, który pozwala na montaż, w przypadku krzyżowania się rur bez wykonywania dodatkowych zgrzewów.

Mijanka do instalacji zgrzewanej
Mijanka do instalacji zgrzewanej
Mijanka na rurociągu wody ciepłej
Mijanka na rurociągu wody ciepłej

Zastosowanie mijanki przyspiesza czasami pracę, gdyż inaczej musielibyśmy wykonać obejście z wykorzystaniem np. czterech kolan 45o. Wiadomo, że im mniejsza liczba zgrzewów, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się nieszczelności.

Połączenia gwintowane

Na instalacjach wody użytkowej występują często różnego rodzaju połączenia gwintowane. W przeciwieństwie np. do rurociągów stalowych, rur z tworzywa sztucznego nie wolno gwintować. Jest to oczywista sprawa. Do tego typu połączeń przeznaczone są specjalne kształtki wyposażone w zależności od potrzeby w gwint wewnętrzny lub zewnętrzny.

Kolanko PP z gwintem wewnętrznym
Kolanko PP z gwintem wewnętrznym

Do uszczelnienia połączeń gwintowanych możemy zastosować popularne:

 

Taśma teflonowa
Taśma teflonowa
Pakuły konopne
Pakuły konopne
Pasty do gwintów
Pasty do gwintów

Pasta, z którą pracowało mi się najlepiej to Bisan GB-1tutaj można sprawdzić oferty cenowe.

W sytuacji, gdy za pomocą złączki gwintowanej będziemy łączyć zgrzewany odcinek z rurociągiem stalowym pamiętajmy, aby stalowy fragment sąsiadujący bezpośrednio z plastikiem wykonać wcześniej. Chodzi o to, aby np. lutując kolanko stalowe w pobliżu rury PP-R nie nagrzać jej przypadkowo w wyniku przewodnictwa cieplnego stali.




Korki zaślepiające

Po wykonaniu instalacji starajmy się nie pozostawiać otwartych kolanek naściennych przeznaczonych pod montaż baterii. Warto zastosować korki z tworzywa sztucznego, które będą chronić rurociągi przed przypadkowym dostaniem się do środka różnego rodzaju zanieczyszczeń. Są one również przydatne przy zaślepieniu instalacji podczas próby hydraulicznej oraz do oznaczenia kolorami gałązek z  ciepłą i zimną wodą.

Korki do prób ciśnieniowych
Korki do prób ciśnieniowych
Korek plastikowy do instalacji wody użytkowej
Korek plastikowy do instalacji wody użytkowej

Pamiętajmy, że plastikowe korki są przeznaczone jedynie do użytku tymczasowego. Aby trwale zaślepić instalację trzeba użyć metalowych zaślepek z gwintem. Podczas wkręcania metalowych korków zachowajmy ostrożność. Przy zbyt dużej ilości materiału uszczelniającego i mocnym wkręcaniu łatwo uszkodzić gwint kształtki systemu zgrzewanego.

Korki zaślepiające
Korki zaślepiające

Może to skutkować pojawianiem się kropel wody przy baterii podczas późniejszej eksploatacji instalacji. A ponowne zgrzanie kolanka znajdującego się pod pięknie ułożonymi płytkami, może być dość trudnym zadaniem…

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zgrzewania,  możesz pobrać darmowego e-booka Zgrzewanie rur z PP-R, gdzie dokładnie opisuję jak krok po kroku wykonać zgrzew dobrej jakości.

Zachęcam również do zapoznania się z innymi wpisami dotyczącymi wykonywania zgrzewanej instalacji z PP:

www.pomyslnaremont.pl/kompensacja-naturalna

www.pomyslnaremont.pl/instalacja-wodna

www.pomyslnaremont.pl/obejmy-do-rur

www.pomyslnaremont.pl/zgrzewanie-rur

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zapraszam również  do odwiedzenia mojego kanału YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
genek
genek
1 rok temu

Dziękuję ! Fajnie . A więc nie podaliście jaka temperatura ustawia się na zgrzewarce dla rur PR-R ?

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x