Narzędzia do glazury – zestaw 15 pozycji niezbędnych przy układaniu płytek

Układanie płytek dla większości z nas wydaje się być trudnym i mozolnym zajęciem.

I rzeczywiście, praca ta wymaga cierpliwości oraz precyzji. Wiele osób nie podejmuje się samodzielnego ułożenia glazury i zleca to zadanie fachowcom. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że dla niektórych z nas prace remontowe to po prostu forma spędzania wolnego czasu lub hobby. Osoby te podobnie jak ja – po godzinach, dzień w dzień samodzielnie wykańczają swoje domy lub mieszkania.

Układanie płytek to czynność, której nigdy wcześniej nie robiłem. Zacząłem więc czytać na ten temat, przeglądać różne fora budowlane i wypowiedzi mniej lub bardziej doświadczonych glazurników. Większość osób uważało, że próba samodzielnego układania glazury nie może zakończyć się powodzeniem. Jako argumenty podawano duże straty materiału oraz to, że pomimo włożonego wysiłku efekt i tak będzie mizerny.

Narzędzia do glazury
Narzędzia do glazury

Moja druga połowa nigdy nie protestowała, gdy zabierałem się za różne prace wykończeniowe w domu. Tym razem jednak podpowiadała mi – odpuść. Ale jak mam odpuścić, kiedy w głowie już miałem zarysowany cały plan działania….

Doszliśmy do porozumienia, że przykleję na próbę kilka płytek i zastanowię się, czy kontynuować dalej pracę. Jednak decyzja już była dawno podjęta, a ja z rozpędu ułożyłem płytki w całej łazience. Oczywiście zajęło mi to trochę więcej czasu niż doświadczonej osobie. O tym jak się to wszystko zakończyło oraz z czym miałem największy problem – postaram się przedstawić w kilku najbliższych wpisach.

Na początek zaprezentuję jednak listę narzędzi, które mogą się Wam przydać. Są to podstawowe narzędzia do glazury, ułatwiające znacznie pracę. Ich użycie przybliży do fachowego wykonania zadania zarówno amatora jak i bardziej doświadczonego glazurnika. Pamiętajmy, że tylko dobrej jakości narzędzia pozwolą nam uzyskać dobre wyniki.

Narzędzia do glazury – akcesoria do układania płytek

1) Kielnia do płytek

Kielnia do glazury przyda się podczas nakładania kleju na pacę zębatą. Część robocza kielni może mieć różny kształt. Przy układaniu płytek najlepiej sprawdzi się model wykonany ze stali sprężystej oraz z wygodnym uchwytem (drewnianym lub gumowym). Narzędzie to należy regularnie czyścić z resztek kleju przed jego zaschnięciem.

Kielnia do płytek
Kielnia do płytek

2) Paca zębata

Jak dobrać grzebień do płytek?

Paca oraz szpachla zębata to podstawowe narzędzia do glazury wykorzystywane przy rozczesywania kleju. W zależności od wielkości płytek i powierzchni na jakiej będziemy je układać – wybieramy odpowiednią wielkość zębów.

Ich wysokość zależy również nie tylko od samego formatu płytki, ale także od głębokości profilu na ich spodniej powierzchni. Do najmniejszych płytek mozaikowych wystarczy grzebień o drobnym zębie i wysokości 3 mm. Dla płytek o długości boku ok. 10 – 20 cm najlepszy będzie grzebień 6 mm. Przy formacie płytki 30 – 40  cm należy użyć pacy o zębie 8 – 10 mm.

Rozmiar zębów dobieramy również wg zasady, że im większe przyklejamy płytki oraz im bardziej krzywe podłoże, tym większe powinny być zęby pacy. Gładką stroną pacy rozprowadzamy warstwę zaprawy klejącej, którą rozczesujemy równomiernie stroną z zębami.

Paca zębata
Paca zębata

Ja układałem płytki ścienne w formacie 20×50 cm oraz płytki gresowe na podłodze o wielkości 40×40 cm. Podłożem dla płytek ściennych był tynk cementowo – wapienny, a dla gresu wylewka betonowa. Używałem pacy o zębie 8 mm. Niestety drewniana rączka w mojej pacy nie wytrzymała intensywności prac i pękła na pół. Jednak po owinięciu jej taśmą służyła mi do końca remontu.

3) Gąbka do fugowania

Profesjonalna gąbka do zbierania fugi, to rzecz w którą warto zainwestować. Najlepiej, gdy gąbka jest wykonana z celulozy. Materiał ten bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem wody. Pomaga to w szybkim czyszczeniu fugowanej powierzchni oraz minimalizuje zjawisko rozmazywania fugi. Ponadto, twarde krawędzie gąbki ułatwiają profilowanie fugi. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na porowatość gąbki podczas jej zakupu. Zasadą jest, że gąbki o dużej porowatości sprawdzą się lepiej przy fugowaniu powierzchni chropowatych, nierównych – np. kamienia. Na gładkim podłożu lepsza będzie gąbka o mniejszej porowatości. Więcej o fugowaniu płytek ceramicznych przeczytasz TUTAJ.

Gąbka do fugowania
Gąbka do fugowania

4) Paca do fugowania

Paca do fugowania, z którą dobrze mi się pracowało ma wymiary 10×24 cm i jest wykonana z czarnej pianki wzmocnionej od góry cienką blachą. Natomiast część robocza pokryta jest gumą. Rozwiązanie to chroni powierzchnię płytki przed jej porysowaniem. Paca służy do rozprowadzania przygotowanej wcześniej masy fugowej w szczeliny między płytkami.

Paca do fugowania
Paca do fugowania

5) Obcęgi glazurnicze

Obcęgi glazurnicze (tzw. papuzie) służą do wyrównywania cięć prostych płytek ściennych i gresu. Stosuje się je do robienia wycięć w płytkach wzdłuż wykonanej wcześniej rysy. Szczęki robocze są bardzo twarde i wykonane najczęściej z węglika wolframu. Ja nie posiadam tego typu narzędzia w swoim zestawie.

6) Maszynka do płytek

Narzędzia do glazury, to przede wszystkim maszynka do cięcia płytek i ich łamania. Jest to jedno z tych narzędzi, w które z pewnością warto się zaopatrzyć wykonując samodzielnie prace glazurnicze. Mój model wyposażony jest w ostry i twardy nóż tnący o średnicy 8 mm, który robi równomierną rysę na szkliwie płytki.

Użycie tego sprzętu przyśpiesza pracę oraz pozwala na precyzyjne cięcie kafli. Maszynki do glazury posiadają różne rozwiązania w budowie i konstrukcji. W zależności od wielkości utniemy nimi płytki o określonej długość i grubości. Przed zakupem warto więc się dobrze zastanowić jakie kafle będziemy układać i dobrać w związku z tym odpowiednią wielkość urządzenia.

Maszynka do glazury, której ja używałem podczas układania i cięcia płytek w łazience ma solidną konstrukcję oraz regulowaną wysokość noża. Wyposażona jest w mechanizm podnoszący nóż w momencie cięcia płytki oraz amortyzowany blat do ich łamania. Wózek tnący pracuje na łożyskach rolkowych co pozwala na cięcie nawet dużych formatów płytek. Maksymalna długość cięcia tego modelu to 600 mm. Więcej o możliwościach tej maszynki przeczytasz TUTAJ.

Maszynka do cięcia płytek
Maszynka do cięcia płytek

7) Otwornica do glazury

Otwornice do glazury z nasypem wolframowym oraz otwornica regulowana, to niezbędne narzędzia dzięki którym wykonamy elegancko otwór znajdujący się na środku płytki. Warto zaopatrzyć się w zestaw otwornic o różnych średnicach zawierający również adapter i wiertło prowadzące. Akcesoria te znacznie ułatwiają wykonanie otworu. Dzięki wolframowej krawędzi łatwo wytniemy otwór nie tylko w glazurze, ale i innych materiałach. Więcej na temat przygotowywania otworów w płytkach przeczytasz we wpisie – Otwór w płytce. Jak wiercić i czym wyciąć otwór w glazurze?

Narzędzia do glazury - otwornice
Narzędzia do glazury – otwornice

8) Krzyżyki do płytek

Krzyżyki glazurnicze (dystansowe) – niezbędne przy układaniu płytek. Stabilizują płytki na warstwie kleju i pozwalają uzyskać fugę o jednakowej szerokości. Wyposażone czasem w uchwyt, który ułatwia usunięcie krzyżyka spomiędzy płytek. Produkowane w wielu rozmiarach.

Krzyżyki do płytek
Krzyżyki do płytek

9) Poziomica

Poziomica – warto ją stosować i kontrolować położenie płytek względem siebie. Im dłuższa poziomica, tym większą powierzchnię możemy sprawdzić. Dziś często zastępowana przez specjalne systemy poziomujące płytki.  Więcej o moich poziomicach przeczytasz tutaj.

10) Wiadro do kleju

Wiadro – przydatne do mieszania kleju oraz rozrabiania masy fugowej. Aby służyło jak najdłużej, zadbajmy o jego regularne czyszczenie. Zaschnięty klej jest trudny do usunięcia, a mieszanie świeżej zaprawy w brudnym wiaderku może utrudnić uzyskanie masy o odpowiedniej konsystencji.

11) Młotek gumowy do glazury

Gumowy młotek do glazury pomaga przy dobijaniu płytki i prawidłowym jej osadzeniu w warstwie kleju. Guma nie rysuje powierzchni płytki, nie zostawia na niej żadnych śladów oraz nie spowoduje pęknięcia lub uszczerbienia.

Narzędzia do glazury - młotek
Narzędzia do glazury – młotek

12) Zestaw do prowadzenia płytek

Zestaw do prowadzenia płytek – składający się z dwóch ocynkowanych blaszek i sznurka lub gumki. Po zaczepieniu blaszek o skrajne płytki rozciągnięty sznurek wyznacza przebieg fugi. Jest to prosty i tani przyrząd, który pozwala na łatwe i szybkie wyznaczanie linii układanych płytek. Ja na tym etapie prac posłużyłem się laserem krzyżowym.

13) Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa z tarczą do cięcia i szlifowania glazury oraz gresu – niezastąpiona wszędzie tam, gdzie musimy wyciąć otwór prostokątny w płytce lub przeciąć ją w taki sposób, że tradycyjna maszynka do cięcia nie da rady. Ja stosuję małą i poręczną szlifierkę Makita wraz z uniwersalną tarczą do cięcia ceramiki. Więcej o tych narzędziach możesz przeczytać TUTAJ.

Szlifierka do cięcia i szlifowania glazury
Szlifierka do cięcia i szlifowania glazury

14) Mieszadło do kleju

Wiertarka z mieszadłem do kleju – znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę. Ręczne rozrabianie gęstego kleju jest trudnym zadaniem. Warto więc zaopatrzyć się specjalne mieszadło do zapraw klejowych, które zapewnia podczas mieszania ruch materiału od dołu do góry. Odpowiedni kształt powoduje, że masa jest unoszona środkiem mieszadła, po czym opada na dół po jego zewnętrznej stronie. Dzięki temu, uzyskanie kleju o prawidłowej konsystencji jest stosunkowo łatwe. Ma to szczególne znaczenie przy klejach o podwyższonej elastyczności. O tym jak prawidłowo rozrobić i nakładać klej do glazury, możesz przeczytać we wpisie: Jak rozrobić klej na ogrzewanie podłogowe?

Mieszadło do kleju
Mieszadło do kleju

15) Ścisk sprężynowy

Mocny ścisk sprężynowy pozwala pewnie uchwycić płytkę podczas jej cięcia, czy szlifowania krawędzi. Warto kupić kilka sztuk, dzięki czemu łatwo utrzymamy w danym położeniu również płytki o dużych formatach. Ja stosuję w połączeniu z drewnianą paletą, która służy mi za stolik roboczy.

Ścisk sprężynowy
Ścisk sprężynowy

Myślę, że przedstawione powyżej narzędzia do glazury pozwolą na zrealizowanie niemal każdego projektu w łazience. Z pewnością poradzą sobie z typowymi płytkami ściennymi oraz cieńszym gresem. Przy grubych i dużych formatach będziemy zmuszeni jednak na użycie bardziej profesjonalnych rozwiązań.  

O tym, jak w praktyce się nimi pracuje możesz przeczytać we wpisach:

Fazowanie płytek, czy listwy wykończeniowe go glazury.

Otwór w płytce. Jak wiercić i czym wyciąć otwór w glazurze?

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zachęcam również  do odwiedzenia mojego kanału YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam!

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

0
Would love your thoughts, please comment.x