Jak zmierzyć wilgotność drewna?

Mieszkanie w domu jednorodzinnym to nie tylko obowiązki, ale również możliwość spędzania wolnego czasu w sposób miły i różnorodny.

Jedną z moich ulubionych form relaksu jest wygrzewanie się przy kominku podczas długich, zimowych wieczorów. Trzaskające drewno i ciepło bijące z piecyka to chwile, które wszyscy bardzo lubimy.

Jednak, aby móc się w pełni cieszyć z widoku palącego się ognia, musimy się wcześniej zaopatrzyć w drewno kominkowe odpowiedniej jakości.

Ogień w kominku
Ogień w kominku



Ja jako osoba  mieszkająca większą część życia w bloku, po raz pierwszy spotkałem się z tematem kupna drewna kominkowego kilka lat temu. Przyznam, że nie znam się za bardzo na drewnie i nie jestem żadnym specjalistą w tej dziedzinie. Wiedziałem jedynie, że drewno powinno być suche oraz że do palenia najlepiej nadają się gatunki liściaste.

W internecie znalazłem kilka ogłoszeń sprzedaży drewna kominkowego z mojej okolicy. W większości przypadków sprzedający zapewniali, że drewno jest sezonowane i gotowe do użycia. Wybrałem jedną z ofert i jeszcze tego samego wieczoru kilka metrów przestrzennych szczap leżało pod moim domem.

Drewno kominkowe
Drewno kominkowe

Zapytałem kolejny raz, czy drewno jest suche. Oczywiście, że tak – odpowiedział przekonywająco sprzedawca i pojechał. Jestem osobą, która lubi mieć wszystko zmierzone i najlepiej rozrysowane na papierze. Jednak w tym przypadku stałem obok stosu drewna i zadawałem sobie pytanie jak i czym zmierzyć jego wilgotność?

Czułem, że towar za który właśnie zapłaciłem, nie do końca odpowiadał opisowi…

Co to jest wilgotność drewna?

Nie posiadam szerszej wiedzy na temat drewna, a na co dzień zajmuję się nieco innymi materiałami. Przypomnę jednak, że wilgotność drewna to stosunek masy wody zawartej w drewnie do masy samego drewna. Stosunek ten możemy wyrazić w gramach lub w procentach.

W zależności od gatunku, świeżo ścięte drzewo charakteryzuje się wilgotnością w zakresie od 50 do 150%. Ponadto biorąc pod uwagę przyjęty punkt odniesienia, wyróżnia się wilgotność względną i wilgotność bezwzględną.

Wilgotność względna wyraża stosunek masy wody zawartej w drewnie do masy drewna wilgotnego. Wilgotność bezwzględna jest rozumiana jako stosunek masy wody zawartej w drewnie, do masy drewna absolutnie suchego.

Wzór na wilgotność drewna wyraża się zatem następująco:

W=\frac{Cw-Cs}{Cs}*100%

Gdzie:

W – wilgotność materiału

Cw – masa drewna wilgotnego

Cs – masa drewna suchego

W drzewie, które wciąż rośnie zawartość wody w drewnie zależy przede wszystkim od samego gatunku drzewa oraz waha się w zależności od aktualnie panującej pory roku. W miesiącach zimowych wilgotność osiągana przez drzewo jest zazwyczaj największa.

Jaka powinna być wilgotność drewna do kominka?

Drewno przeznaczone do palenia w kominku należy wcześniej sezonować. Oznacza to, że jego wilgotność powinna wynosić mniej niż 20%. Tylko drewno o takiej wilgotność można używać do kominka. Dlaczego? Otóż palenie drewnem mokrym może być szkodliwe dla układu spalania i jest po prostu nieekonomiczne. Drewno mokre jest niskokaloryczne, a podczas jego spalania powstają nadmierne ilości sadzy i smoły, które zanieczyszczają nasz kominek oraz komin. W skrajnych przypadkach, gdy nie czyścimy regularnie komina, może dojść do pożaru nagromadzonej w nim sadzy. Jest bardzo niebezpieczne zjawisko, a późniejsza naprawa komina może być dość kosztowna.

Pożar sadzy w kominie
Pożar sadzy w kominie www.sadeczanin.info

Dlatego porąbane szczapy drewna należy sezonować, co pozwala obniżyć ich wilgotność do odpowiedniej wartości. Przyjmuje się, że od ścięcia i porąbania drewna powinno minąć około 2 lata zanim będziemy mogli nim palić. Jest to długi okres. Można zdecydować się również na suszenie w specjalnych suszarkach, co skraca ten okres do zaledwie kilku dni. Wiąże się to jednak z pewnymi dodatkowymi kosztami.

Jeżeli ktoś sam ścina drzewo i je później składuje, wie doskonale jak długo ono już schnie. Ja jednak nabyłem drewno opałowe ze składu, którego historii nie znałem. Pomimo braku doświadczenia czułem jednak, że niektóre kawałki nie nadają się jeszcze do palenia. Aby w przyszłości nie kupować kota w worku, postanowiłem wyposażyć się w prosty wilgotnościomierz.

Jak działa miernik wilgotności drewna?

Miernik, który kupiłem jest wilgotnościomierzem rezystancyjnym, czyli igłowym. Należy wspomnieć, że wszystkie wilgotnościomierze do drewna mierzą wilgotność bezwzględną, czyli donoszą się do drewna całkowicie suchego.

Miernik do pomiaru wilgotności drewna
Miernik do pomiaru wilgotności drewna



W internecie udało mi się znaleźć kilka informacji wyjaśniających zasadę działania takiego urządzenia oraz jakie czynniki mogą wpływać na wynik pomiaru:

  • wilgotnościomierz rezystancyjny mierzy oporność elektryczną między wbitymi w drewno elektrodami (igłami),
  • w zależności od modelu urządzenia, igły do pomiaru wilgotności mogą znajdować się na urządzeniu (mój egzemplarz), lub na elektrodzie młotkowej połączonej z miernikiem elastycznym przewodem,
  • rezystancja drewna mocno zależy od jego wilgotności, zwłaszcza w zakresie od 6% do 28%,
  • dla bardzo suchego drewna, rezystancja jest tak duża, że urządzenie może mieć problem z pomiarem,
  • ze względu na nierównomierny rozkład wilgotności w kawałku drewna, duże znaczenie dla uzyskanego wyniku ma głębokość wbijania igieł, 
  • ważny jest również kierunek w którym dokonujemy pomiaru – zaleca się, by linia łącząca igły była prostopadła do kierunku włókien drewna,
  • temperatura drewna również mocno wpływa na jego rezystancję i należy ją uwzględnić zwłaszcza, gdy jest niższa niż 15 oC oraz wyższa niż 25 oC,
  • należy wykonać kilka pomiarów w wybranych losowo miejscach, unikając różnych wad w strukturze drewna,
  • gatunek drewna nie ma większego znaczenia dla dokładności pomiaru.

Wilgotność drewna – pomiar

W sprzedaży można spotkać kilka wilgotnościomierzy, których cena oscyluje około 100 zł. Ja zdecydowałem się na model Wolfcraft WF8732500. Jest to poręczne i bardzo proste w obsłudze urządzenie, wyposażone w duży wyświetlacz LCD. Miernik pokazuje wilgotność drewna w zakresie od 10% do 40% z dokładnością do 1%. Jak zaznacza producent, służy on raczej do zastosowań “domowych” i nie jest przeznaczony do użytku komercyjnego. Oferty na opisywany model można znaleźć TUTAJ.

Wilgotnościomierz Wolfcraft WF8732500
Wilgotnościomierz Wolfcraft WF8732500

Przygotowanie do pomiaru:

  • włączamy miernik przyciskiem POWER
  • po włączeniu na wyświetlaczu LCD pokaże się wartość 1 % lub 2 %
  • następnie zdejmujemy kaptur ochronny igieł (uwaga, są bardzo ostre!)
  • aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku dotykamy palcami równocześnie dwóch elektrod – wyświetlacz powinien wskazywać wartość między 28% a 32%
  • dla uzyskania większej dokładności pomiaru, grube kawałki drewna należy wcześniej podzielić na kilka mniejszych
Włączenie miernika
Włączenie miernika

 

Wilgotnościomierz - kontrola urządzenia
Wilgotnościomierz – kontrola urządzenia

Pomiar wilgotności drewna:

  • pomiaru dokonujemy przykładając przyrząd igłami skierowanymi prostopadle do włókien drewna
  • igły należy wbić na głębokość około 5 mm
  • następnie przytrzymujemy przycisk HOLD i odczytujemy pomiar
  • aby powtórzyć pomiar przytrzymujemy przycisk HOLD raz jeszcze
  • po zakończeniu pomiaru wyłączamy miernik naciskając POWER i zakładamy kaptur ochronny na igły 
Wilgotność drewna - pomiar
Wilgotność drewna – pomiar
Wilgotnościomierz rezystancyjny
Wilgotnościomierz rezystancyjny

Zdaję sobie sprawę, że ten prosty miernik wilgotności nie jest super dokładnym urządzeniem. Ma swoje ograniczenia wynikające z samej metody pomiaru jak i własności materiału. Pozwala mi jednak szybko zorientować się, jaki jest poziom wilgotności danej partii drewna oraz czy rzeczywiście jest ono na tyle suche, że warto za nie zapłacić odpowiednio więcej….  

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie inne narzędzia stosuję na co dzień przy różnych pracach domowych, możesz przeczytać o tym TUTAJ.

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zachęcam również  do odwiedzenia mojego kanału YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
m23
m23
6 miesięcy temu

No nie wiem , czy w zimie drzewa są najbardziej wilgotne – pękały by na mrozie jak zapałki….

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x