Jak skutecznie czyścić odpływ liniowy?

Odpływ liniowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu stawiamy na komfort użytkowania, prostotę oraz nowoczesny design.

Deszczownica z termostatem oraz elegancki odpływ liniowy powodują, że każda łazienka nabiera nowoczesnego wyglądu.

Odwodnienie liniowe, to najczęściej metalowe korytko przykryte ozdobną maskownicą. Wychodząc naprzeciw klientom, producenci oferują maskownice w wielu wariantach wykonania. Najbardziej popularne są te z blachy nierdzewnej – w wersji matowej lub błyszczącej.

Lico maskownicy może być gładkie i jednolite lub udekorowane różnego rodzaju perforacją i wzorami.

Będąc na etapie montażu instalacji ogrzewania podłogowego oraz wykonywania wylewek zdecydowałem, że w dolnej łazience będzie zamontowany odpływ liniowy. Z pośród dostępnych modeli wybrałem odpływ do zabudowy płytkami o długości 80 cm. Podobne odwodnienie znajdziesz TUTAJ.

Odpływ liniowy do zabudowy płytkami
Odpływ liniowy do zabudowy płytkami

Taka wersja podobała mi się najbardziej, ponieważ odpływ jest praktycznie niewidoczny, co optycznie powiększa przestrzeń kąpielową pod prysznicem.  

Wiele osób będących na etapie wykańczania wnętrza, zastanawia się nad montażem odwodnienia liniowego w swojej łazience. Zadają sobie często pytanie: jak czyścić odpływ liniowy oraz czy utrzymanie go w czystości sprawia wiele trudności?

Prysznic bez brodzika użytkuję już ponad dwa lata. Poniżej przedstawiam kilka moich uwag i spostrzeżeń, co do tego typu rozwiązania.

Prysznic bez brodzika

Odpływ liniowy do zabudowy płytkami

Jak już wcześniej wspomniałem, w dolnej łazience zrezygnowałem z brodzika i wybrałem odpływ liniowy do zabudowy płytkami. Ponieważ lubię nieco minimalistyczny styl, to zależało mi na tym, aby jak najmniej rzucał się w oczy. Dzięki temu rozwiązaniu udało się uzyskać jednolitą powierzchnię podłogi. Całe odwodnienie wykonane jest ze stali nierdzewnej w gatunku 1.4301 (304). Przepustowość opisywanego modelu wynosi 27 – 35 litrów na minutę. Oprócz wyciąganego syfonu, nie ma w nim żadnego plastikowego elementu.

Na podłodze w łazience układałem gres imitujący deski sosnowe firmy Opoczno – Allwood Pine. Płytki mają wymiar 59,8×14,8 cm. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to są dostępne TUTAJ

Takimi płytkami wypełniłem również maskownicę odpływu. Powierzchnia gresu jest matowa i podczas kąpieli ryzyko poślizgnięcia się jest raczej niewielkie.

Płytki Opoczno Allwood Pine www.eplytki.pl
Płytki Opoczno Allwood Pine www.eplytki.pl

Jak czyścić prysznic bez brodzika?

Prysznic bez brodzika jest stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Nie ma tu zbyt wielu zakamarków, gdzie mogą się gromadzić zanieczyszczenia. Gładka powierzchnia podłogi wymaga jedynie, aby co jakiś czas wyczyścić fugi oraz przetrzeć płytki. Osad i brud jest tu o wiele łatwiejszy do usunięcia, niż w przypadku tradycyjnego brodzika.

Warto się jednak zaopatrzyć w odpowiedni preparat do czyszczenia – ja już od dłuższego czasu używam preparatu Starwax – Płytki i Gres. Jest to bardzo wydajny koncentrat, przeznaczony do codziennej pielęgnacji podłóg wykonanych m.in. z płytek, terakoty i gresu. Podobny preparat można znaleźć TUTAJ.

Preparat do czyszczenia płytek i gresu
Preparat do czyszczenia płytek i gresu

Łazienka jest pomieszczeniem, które należy czyścić regularnie. Niestety, gdy odpuści się tą czynność na dłuższy czas, to później ciężko jest wszystko doprowadzić do porządku.

Poniżej zdjęcie z “nieco” zabrudzonymi płytkami pod prysznicem. Po zastosowaniu wspomnianego preparatu, podłoga odzyskuje dawny charakter.

Odpływ liniowy - osad na maskownicy
Odpływ liniowy – osad na maskownicy
Odwodnienie liniowe - mycie płytek
Odwodnienie liniowe – mycie płytek
Odpływ liniowy po zastosowaniu preparatu
Odpływ liniowy po zastosowaniu preparatu

Jak czyścić odpływ liniowy?

Samo czyszczenie odpływu liniowego, jest również bardzo proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Pierwszym krokiem jest zdjęcie maskownicy. Producenci dołączają zwykle różnego rodzaju haczyki lub kluczyki, które ułatwiają podważenie pokrywy. Niby drobiazg, ale bardzo przydatny, gdy ma się mokre i namydlone ręce.

Haczyk do podnoszenia maskownicy
Haczyk do podnoszenia maskownicy

Zabrudzeniu ulega najczęściej wnętrze korytka odpływu oraz spód maskownicy. Są to zazwyczaj pozostałości po spłukaniu szamponu. Dlatego też, co jakiś czas należy podnieść pokrywę i pod strumieniem bieżącej wody opłukać nagromadzone zanieczyszczenia.

Zabrudzone korytko odpływu liniowego
Zabrudzone korytko odpływu liniowego
Wyczyszczone korytko odpływu
Wyczyszczone korytko odpływu

Suchy syfon

Warto wybrać taki odpływ liniowy, który jest wyposażony w wyjmowany syfon – czyli tzw. suchy syfon. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ułatwiające w znacznym stopniu czyszczenie wnętrza odpływu.

W moim egzemplarzu suchy syfon, to jedyny plastikowy element. Syfon należy opłukać pod bieżącą wodą z zewnątrz oraz wyczyścić jego wewnętrzną powierzchnię. Sprawdźmy również położenie o-ringu uszczelniającego, który zatrzymuje przykre zapachy.



Po podniesieniu maskownicy skontrolujmy również otwór odpływowy w pobliżu połączenia odwodnienia z instalacją. W tym miejscu lubią gromadzić się włosy. Jest to widoczne zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszka kilka kobiet :). Z czasem, nagromadzenie włosów może nieco spowolnić odpływ wody. I właśnie ten fakt, jest dla nie największym problemem w codziennym użytkowaniu prysznica z odpływem liniowym. Poza tym, nie widzę jak na razie większych wad.

Suchy syfon odpływu liniowego
Suchy syfon odpływu liniowego

Jak pisałem wcześniej, cały mój odpływ liniowy jest wykonany ze stali nierdzewnej – gładka powierzchnia i właściwości tego materiału powodują, że zanieczyszczenia są bardzo łatwe do usunięcia. Najwięcej brudu gromadzi się na nóżkach przyspawanych do maskownicy. Miejsca te wymagają nieco większej uwagi. Wystarczy jednak gąbka i bieżąca woda, aby skutecznie się pozbyć osadu.

Stopki maskownicy
Stopki maskownicy

Podsumowując – jestem zadowolony z mojego odpływu liniowego. Uważam, że utrzymanie go w czystości jest o wiele łatwiejsze oraz mniej czasochłonne, niż mycie wanny, czy brodzika. Aby móc w pełni cieszyć się z jego zalet, nie zapomnijmy wcześniej wykonać odpowiedniej hydroizolacji stref mokrych. Więcej o tym przeczytasz we wpisie: Skuteczna hydroizolacja łazienki – folia w płynie.

Polecam to rozwiązanie wszystkim niezdecydowanym osobom.

Prysznic bez brodzika
Prysznic bez brodzika

Podczas kąpieli ważne jest, aby w łazience panowała odpowiednia temperatura. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak sprawuje się grzałka elektryczna Instal Projekt HOT2 oraz jak ją prawidłowo założyć, zachęcam Cię do przeczytania wpisu:

Jak szybko dogrzać łazienkę?

Natomiast, jeżeli  ktoś stoi przed zadaniem estetycznego zamaskowania nietypowego otworu rewizyjnego,  to kilka ciekawych propozycji przedstawiłem we wpisie:

Drzwiczki rewizyjne na wymiar.

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zachęcam również  do odwiedzenia mojego kanału YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

0
Would love your thoughts, please comment.x