Jak szybko dogrzać łazienkę?

Jak szybko i skutecznie dogrzać łazienkę? To pytanie staje się często aktualne w momencie, gdy kończy się lato, a sezon grzewczy nie jest jeszcze na dobre rozpoczęty.

Pierwsze jesienne ochłodzenia powodują, że coraz trudniej jest utrzymać zalecane 24oC. A jest to podobno najbardziej komfortowa temperatura dla człowieka w tym pomieszczeniu. 

W łazience spędzamy średnio kilkanaście minut dziennie. Dlatego też, nie jest wymagane, by taka temperatura panowała w niej przez cały dzień. Istnieje klika skutecznych metod na szybkie dogrzanie łazienki w momencie, kiedy najbardziej tego potrzebujemy,  czyli podczas wieczornej kąpieli.



Ja jeszcze na etapie projektowania instalacji c.o. zdecydowałem, że drabinka łazienkowa, będzie dodatkowo wyposażona w grzałkę elektryczną. Stanowi ona alternatywne źródło ciepła w sezonie przejściowym.

W tym wpisie postaram się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy doborze grzałki elektrycznej. Swoje spostrzeżenia oprę na konkretnym modelu grzałki, jaką wybrałem do swojej łazienki.

Grzałka elektryczna a grzejnik

Grzałka elektryczna to zazwyczaj nowoczesne urządzenie, które możemy wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jednak grzejnik do którego będziemy ją zakładać, powinien być odpowiednio przystosowany.

U mnie jest to typowa drabinka łazienkowa, z króćcem przyłączeniowym wyposażonym w gwint wewnętrzny ½ cala. Producenci grzejników informują często, czy dany egzemplarz może współpracować z grzałką elektryczną i jaki model najlepiej do niego pasuje.

Wymogiem jest, aby na grzejniku przeznaczonym do pracy z grzałką znajdował się co najmniej jeden zawór, pozwalający na odcięcie go do instalacji c.o.

Grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną
Grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną
Króciec przyłączeniowy
Króciec przyłączeniowy

Grzejnik wyposażony jest w podejście dolne. Do instalacji podłączony jest poprzez kątowy zawór czterodrogowy – Herz VUA-40 ½ cala. Aby móc zastosować tego typu zawór, końce rury zasilającej i powrotnej powinny być umiejscowione obok siebie w rozstawie ok 40 mm.

Zawór kątowy VUA-40       www.herz.com.pl

 

Podejście pod zawór kątowy VUA-40
Podejście pod zawór kątowy VUA-40

 

Jak zamontować grzałkę elektryczną do grzejnika?

W zależności od typu grzejnika grzałkę możemy zamontować na kilka sposobów. Najczęściej spotykane rozwiązania to:

  1. montaż za pomocą trójnika na powrocie wody zasilającej,
  2. instalacja bezpośrednio do jednego z króćców (również dla grzejników D50),
  3. podłączenie boczne dla grzejnika z pionowym układem żeber i zasilanym z boku.
Najczęściej spotykane sposoby podłączenia grzałki elektrycznej
Najczęściej spotykane sposoby podłączenia grzałki elektrycznej

Grzałka elektryczna, dla wydajnej pracy, powinna być odpowiednio dobrana i zamontowana z zachowaniem kilku ważnych zasad. W szczególności należy pamiętać o tym, by nie montować grzałki równolegle do rurek grzejnika (dla grzejników z poziomym układem żeber).

Nie zaleca się również stosowania grzałek w grzejnikach o dużych gabarytach, zwłaszcza tych wyposażonych w podłączenia typu bocznego. Może to skutkować wystąpieniem zjawiska niedogrzania części grzejnika podczas pracy urządzenia. Równie ważne jest, aby nie montować grzałki do górnych króćców odpowietrzających grzejnik.

Ja zdecydowałem się na zastosowanie głowicy czterodrogowej. Zawory tego typu dzięki swojej budowie umożliwiają obsługę zasilania i powrotu wody grzewczej na jednym przyłączu. Grzałkę mogłem więc wkręcić bezpośrednio do jednego z króćców.

Zawór czterodrogowy na instalacji c.o.
Zawór czterodrogowy na instalacji c.o.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenie z grzałką elektryczną podłączoną do sieci ~220V, musi znajdować się w strefie oddalonej min. 60 cm od wanny, zlewu czy umywalki.

 

Przewód zasilający grzałki
Przewód zasilający grzałki

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Montaż grzałki należy wykonać przed wypełnieniem grzejnika wodą.
  • Element grzejny grzałki powinien być skierowany do góry (szczególnie zalecane dla mojego modelu).
  • Grzałkę należy delikatnie dokręcić kluczem odpowiedniego rozmiaru w miejscu do tego przeznaczonym (specjalna złączka montażowa).
  • Po zamontowaniu grzałki i wypełnieniu grzejnika wodą układ należy odpowietrzyć.
grzałka elektryczna
Grzałka elektryczna – złączka montażowa grzałki

Jak dobrać moc cieplną grzałki?

Aby grzałka elektryczna dobrze spełniała swoją funkcję – szybko i ekonomicznie dogrzewała łazienkę, należy prawidłowo dobrać jej moc. Informację o tym, jaka jest zalecana moc grzałki do danego grzejnika powinien podać producent urządzenia.

W przypadku braku takiej informacji, pomocna w doborze może być poniższa tabela:

 

Moc cieplna grzejnika [W] dla ΔT 50K

(75/65/20 oC)

Moc elektryczna grzałki

[W]

240 – 480

300

480 – 720

600

720 – 1200

900

1200 – 1500

1200

Tabela ze strony Instal-Projekt




Jeżeli moc cieplna grzejnika jest na granicy dwóch przedziałów, to dla grzałki która ma “mocno” dogrzewać łazienkę należy wybrać tę o większej mocy. W przypadku, kiedy grzałka elektryczna będzie raczej pełnić rolę suszarki np. do ręczników, można wybrać słabszą wersje. Zwracajmy również uwagę na długość elementu grzejnego, który “wchodzi” do drabinki. Jest on tym dłuższy i większa jest moc grzałki. Powinien być jednak zawsze krótszy o min. 10 cm od grzejnika oraz nie może dotykać jego ścianek. Musi być również całkowicie zanurzony w wodzie.

Element grzejny
Element grzejny

Moja dolna łazienka ma powierzchnię ok. 8 m2. W sezonie grzewczym źródłem ciepła jest wodne ogrzewanie podłogowe oraz drabinka o mocy 637 W dla parametrów 75/65/20 stopni C (temperatura wody zasilającej / temperatura wody powrotnej / temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu). Przy takim układzie wybrałem grzałkę o mocy 600 W.

Jak sterować pracą grzałki elektrycznej?

Pracą grzałki można sterować na wiele sposobów. W zależności od modelu producenci wyposażają je w różnego rodzaju wyświetlacze LED, tradycyjne przyciski czy pokrętła.

Grzałka którą opisuję – Instal Projekt Hot 2 posiada dwa czujniki dotykowe, znajdujące się pod powierzchnią obudowy. Przyciski są niewidoczne, a ich położenie wyznaczają kolory niebieski oraz czerwony.

Czujniki dotykowe grzałki elektrycznej
Czujniki dotykowe grzałki elektrycznej

Przycisk niebieski służy do regulacji funkcji Timer. Do wyboru dostępne są 4 poziomy pracy odpowiadające: 2, 4, 6 oraz 8 godzinom grzania. Po upływie wybranego czasu, grzałka sama się wyłączy. Możliwa jest również praca ciągła.

Ustawianie funkcji Timer
Ustawianie funkcji Timer

Przycisk czerwony jest odpowiedzialny za nastawę temperatury. W tym przypadku również dostępne są 4 wartości: 40, 50, 60, 70 oC. Wybierając żądany poziom (czasu i temperatury) należy odpowiednio długo przytrzymać dany przycisk. Dwukrotne naciśnięcie czerwonego przycisku, wyłącza urządzenie.

Grzałka podczas pracy
Grzałka podczas pracy
Temperatura grzałki ustawiona na 70 oC
Temperatura grzałki ustawiona na 70 oC

Dodatkowe funkcje grzałki

Grzałka oprócz podstawowych funkcji pozwalających kontrolować czas i temperaturę grzania, może również posiadać szereg dodatkowych rozwiązań. W moim modelu można znaleźć między innymi :

  • funkcję antifreeze – zabezpiecza przed zamarznięciem wody w grzejniku. Gdy temperatura wody w grzejniku spadnie poniżej 8 oC nastąpi samoczynne włączenie się grzałki i podgrzanie wody,
  • informację o awarii czujnika temperatury – po wykryciu awarii grzałka wstrzymuje wykonywanie aktualnego programu,
  • sygnalizację grzania bez wody – funkcja jest uruchamiana, gdy element grzejny nie jest całkowicie zanurzony w wodzie – praca grzałki zostaje przerwana,
  • sygnalizację awarii elementu grzejnego – uruchamia się, gdy nie następuje wzrost temperatury wody w grzejniku,
  • informację o otwartym obiegu – ostrzeżenie jest sygnalizowane, gdy następuje zbyt powolny wzrost temperatury po uruchomieniu grzania. Dlatego, aby zapobiec przedostawaniu się podgrzanej przez grzałkę wody do obiegu c.o., powinniśmy odciąć grzejnik poprzez zamknięcie zaworu.

Czy grzałka elektryczna to dobry wybór?

Osobiście jestem bardzo zadowolony z zastosowania grzałki elektrycznej. Rozwiązanie to pozwala mi szybko dogrzać łazienkę, gdy kocioł c.o nie pracuje i nie ma potrzeby ogrzewania wszystkich pomieszczeń. Dzięki prostemu systemowi regulacji mam pełną kontrolę nad zadaną temperaturą i czasem pracy grzałki. Oszczędzam przez to pieniądze, a grzałki używam wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebuję.

A jakie są wasze doświadczenia z grzałkami elektrycznymi?  Czy w waszych domach sprawdzają się równie dobrze?

Poniżej link do filmu, na którym prezentuję opisywaną grzałkę:

www.pomyslnaremont.pl/grzalka-elektryczna

Dla wszystkich pragnących być na bieżąco polecam zapisanie się do mojego newslettera:

www.pomyslnaremont.pl/newsletter

Zachęcam również  do odwiedzenia mojego kanału YouTube:

www.pomyslnaremont.pl/youtube 

Zapraszam

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami!

0
Would love your thoughts, please comment.x